Czy prawdziwki można posadzić sobie w ogrodzie?

Ogród Data publikacji: 17 września 2017

Czy można posadzić prawdziwki w ogrodzie? Oczywiście, że tak. To czego potrzebujemy to grzybnia. Dlatego prawdziwki mogą rosnąć w naszym ogrodzie obok sałaty, marchewki czy pomidorów. Prawda, że brzmi to idealnie?

Jak pozyskać grzybnię?

Najprostszy sposób to po prostu jej kupienie. W wielu wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych można kupić sproszkowaną grzybnię naszych ulubionych gatunków grzybów leśnych. Wystarczy wtedy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie, najlepiej w cieniu, a następnie w niewielkim dołku zasadzić grzybnię i ją podlewać. Teraz już wystarczy poczekać na grzyby. Z jednej zaszczepionej grzybni możemy zbierać plony od 3 do 5 lat.

Ile kosztuje grzybnia?

Wszystko zależy od rodzaju grzybów, które chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie. Grzybnię różnych rodzajów borowików, koźlarzy czy podgrzybków możemy kupić za ok. 25-30 zł. Fani kurek również mogą kupić gotową grzybnię w podobnej cenie, to samo z kanią.

Nie daj się jednak omamić reklamom. Kupując grzybnię warto sięgnąć po sprawdzonych hodowców, którzy mają doświadczenie. Dzisiaj większość tego typu asortymentu pochodzi z firmy Mykoflor, która grzybami zajmuje się od 1999 roku. Jednak szukając tego typu produktów na allegro natkniemy się na piękne zdjęcia zasianych jeden obok drugiego podgrzybków. Pamiętajmy, że środowisko dla grzybów musi odpowiadać ich naturalnemu środowisku, czyli najczęściej muszą rosnąć w sąsiedztwie drzew, obok których rosną w lasach. Dużo może zależeć też od szczęścia, ale bardzo ważne jest odwzorowanie naturalnych warunków dla wzrostu grzybów. Dlatego np. eksperyment z kurkami może nam się nie udać w domowych warunkach. Najłatwiejsze do hodowli w przydomowych ogrodach są pieczarki i boczniaki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować. Jest to przeciwieństwem grzybobrania, ale może być zawsze ciekawym doświadczeniem.

Podobne artykuły