Praca w domu? Jak ją sobie dobrze zorganizować.

Porady Data publikacji: 06 lipca 2016 / Aktualizacja: 2021-09-15

DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Żyjemy w czasach, w których definicja pracy trochę się zmienia i coraz więcej osób pracuje po prostu w domu wykonując pracę zdalną czy rozwijając swój własny biznes lub czerpiąc zyski z świadczenia różnego rodzaju usług np. szycia. To z jednej strony piękne czasy bo tak naprawdę nie ma dziś powodu abyście robili coś czego nie lubicie. Jest tyle sposobów, które pozwolą Wam zarobić pieniądze jeśli tylko weźmiecie się do pracy. Z drugiej strony niesie to pewne zagrożenia, praca taka nie jest unormowana tak jak praca na etacie w jakimś miejscu pracy. Sami musimy określić swoje cele i ułożyć sobie plan dnia. Kusi to nic nie robieniem. Co jednak zrobić aby praca ta była wartościowa? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Oferty pracy zdalnej – znajdź pracę dla siebie!

1. Rytm dnia

4347119492_4978e05797_b

Wypracuj sobie rytm dnia powiązany ze swoją pracą. Pracujesz w domu więc masz więcej możliwości, nikt nie mówi Ci, że o ósmej musisz być w pracy. Dlatego wybierz sobie dogodną porę do swoich potrzeb. Gdy czujesz się wyspana dopiero gdy wstaniesz o 9 to wstawaj o tej godzinie, ale trzymaj się tego. Jeśli wieczorem jest fajny film to pamiętaj, że rano o dziewiątej musisz wstać jak do normalnej pracy. Wyznacz sobie czas, który masz dla siebie na przygotowanie się do pracy, ale też ogarnięcie potrzebnych w domu rzeczy. Możesz sobie ustalić, że pracujesz od 10 do 16 bo tyle godzin Ci wystarczy. Jeśli nie zdążysz odkurzyć z rana, a chciałaś to zrobić to przerwij to – praca jest w tej chwili najistotniejsza. Nie odkładaj jej na rzecz innych obowiązków.

  • ustal stały harmonogram dnia i godziny pracy
  • nie przekładaj pracy z powodu innych obowiązków

2. Rób sobie przerwy

27012616140_6196ffb9ca_b

Praca w domu ma tą zaletę, że możesz sobie robić przerwy kiedy chcesz więc rób je dość często, ale na krótko. Np. 10 minut co każdą godzinę. Nie zajmuj się jednak wtedy domem, wyjdź na balkon, napij się soku i poparz w niebo. Daj sobie chwilę na relaks, który napełni Cię energią na kolejne godziny pracy. Ciesz się tym, że masz możliwość układania sobie tak elastycznego grafiku dnia.

  • rób częste przerwy
  • przerwy wykorzystuj na odpoczynek

3. Uświadom domowników

2016-07-06_183252

Wiele osób (często rodzina i domownicy) nie rozumieją, że praca w domu to też praca. Potem często możesz spotkać pytania, ale dlaczego nie ma obiadu, przecież byłaś w domu? No to dlaczego oni nie wyskoczyli z pracy na godzinę aby go ugotować? :) Praca w domu jest tak samo istotna jak praca w biurze, dlatego musisz o tym uświadomić domowników i przyzwyczaić ich do tego, że pracujesz, a nie oglądasz telewizję i zajadasz chipsy. To bardzo ważny element w życiu każdej osoby, która zdecyduje się pracować w domu. Dlatego też powstają co-workingowe miejsca, które są tanie, a do których uciekają pracować osoby, które nie mają w domu na to możliwości.

  • uświadom domowników, że praca w domu to też praca
  • naucz ich, że jesteś w pracy tak samo jak oni i nie możesz w tej chwili np. gotować czy sprzątać

Podobne artykuły