Powody powstawania smug po użyciu wycieraczek w samochodzie

Motoryzacja Data publikacji: 26 stycznia 2019

Gdy użyjesz wycieraczki w aucie pozostają na szybie smugi? Nie ma nic bardziej denerwującego gdy chcesz oczyścić szybę w samochodzie z zabrudzeń unoszących się spod kół innych aut, a po wszystkim na szybie zostają smugi, które zasłaniają widok. Dzisiaj przedstawimy Wam czym może to być spowodowane, a dzięki temu będziecie mogli rozwiązać problem smug i sprawić, że wasze szyby w aucie zapewnią Wam doskonała widoczność.

Wycieraczki

Pierwszy pomysł jaki z pewnością przychodzi Wam do głowy to to, że wycieraczki się już zużyły. Jest to oczywiście słuszna uwaga. Jeśli już zdecydujesz się wymienić wycieraczki najlepiej kupić bezstelażowe. Dzięki takiej budowie guma najlepiej przylega do szyby i zbiera zanieczyszczenia. Ich cena jest wyższa, ale w przypadku wycieraczek nie warto oszczędzać. To one zapewniają nam widoczność i pozwalają bezpiecznie jechać. Jeśli kupujemy tradycyjne wycieraczki starajmy się też wybierać takie znanej firmy. Szerokim łukiem omijaj te, które znaleźć można w marketach. Niska cena okupiona jest szybszym zużyciem, dlatego oszczędność jest tylko pozorna.

Większość z nas wymienia wycieraczki zdecydowanie zbyt rzadko. Zaleca się by wycieraczki wymieniać po każdej zimie i także regularnie o nie dbać po prostu je czyszcząc. Dla wielu z nas taki wydatek jest jednak zbyt duży. Dlatego niektórzy wpadli na ciekawy pomysł i wymyślili nóż do renowacji wycieraczek. Wystarczy przeciągnąć po gumowej powierzchni, a nóż dotnie ją. Dzięki temu znów będzie równa jak nowa, będzie przylegała do szyby i dobrze zbierała wodę.

O tym, że wycieraczki potrzebują już wymiany może świadczyć hałasowanie podczas pracy. Jednak nie rób tego pochopnie, zanim je wymienisz dobrze umyj szybę i spróbuj jeszcze raz. Może to być bowiem kwestią zabrudzenia jej. Drugi sygnał to nierówna praca wycieraczek. Powinny się poruszać równomiernie. Jeśli tego nie robią najprawdopodobniej są zużyte.

Tłusta szyba

Do czynności pielęgnacyjnych zapewniających długie życie naszym wycieraczkom oprócz czyszczenia ich samych bardzo ważne jest odtłuszczanie przedniej szyby. Czy kiedykolwiek to robiliście? Warto raz na jakiś czas przemyć ją benzyną ekstrakcyjną lub środkiem odtłuszczającym jeśli używamy takiego w domu. Dzięki temu wycieraczki będą lepiej zbierały zanieczyszczenia, te nie będą rysowały naszej szyby i niszczyły wycieraczek.

Słaby płyn do spryskiwaczy

Jeśli decydujesz się kupować najtańszy płyn do wycieraczek w markecie to właśnie efektem mogą być pozostające smugi. Jeśli więc masz nowe wycieraczki, szyba została odtłuszczona, a nadal pojawiają się smugi to warto zastanowić się nad zmianą płynu. Tym razem zainwestuj w trochę droższy produkt i problem może zniknąć.

Ramiona wycieraczek

Ramiona wycieraczek również odpowiadają za docisk gumy do szyby. Mogą jednak z biegiem czasu się zużyć, ale ich wytrzymałość jest duża więc problem ten może dotyczyć zwykle starych aut. Znajdują się w nich specjalne sprężyny, które dociskają pióra wycieraczek do szyby. To, że jest rozciągnięta poznasz po tym, że nawet po wymianie wycieraczek nie ściągają one skutecznie wody.

Podobne artykuły