27 maja 2021

Powinniśmy zrobić to po każdej zmianie kół, a mało kto to robi!

Wielu użytkowników samochodów zmienia opony dwa razy w roku. Wiosną zdejmujemy opony zimowe i zakładamy letnie, a jesienią na odwrót. W tym celu odwiedzamy wulkanizatora, który posiada odpowiednie do tego przyrządy. Z pewnością podczas czekania, aż koła zostaną wymienione zauważyliście w warsztacie wulkanizatora tabliczkę ostrzegawczą z informacją o tym, aby dokręcić śruby po przejechaniu pierwszy 50 kilometrów. Ile razy to zrobiliście?

Dokręcenie śrub po przejechaniu 50 kilometrów

Informacja ta pojawia się w tych miejscach nie bez powodu. Mimo wszystko, wielu z nas nie bierze jej sobie do serca i zapomina o dokręceniu kół. Nie musimy oczywiście robić tego samodzielnie. Możemy znów odwiedzić naszego wulkanizatora, aby zrobił to za nas. I teraz powiemy Wam, dlaczego powinniście zacząć tak robić.

Podczas zakładania kół wulkanizator zawsze dokręca nakrętki z użyciem odpowiedniej siły regulowanej za pomocą klucza dynamometrycznego do kół. Jest to ważne, gdyż zbyt mocne dokręcenie kół może powodować problemy, tak samo jak zbyt słabe.

Jednak w trakcie używania samochodu na śruby i nakrętki kół oddziałują siły, które mogą doprowadzić do ich poluzowania. Mogą tam również znajdować się zanieczyszczenia, które sprawią, że nakrętka nie zostanie dokręcona odpowiednio mocno.

Klucz dynamometryczny skonstruowany jest w ten sposób, iż pozwala przykręcić nakrętkę z użyciem określonej siły, której nie pozwoli on nam przekroczyć. Dzięki temu nie zniszczymy nakrętki ani śruby. Nakrętka zostanie natomiast przykręcona z odpowiednią siłą, którą przewidział producent samochodu. Jednak część tej siły może zostać zużyta na pokonanie zanieczyszczeń. Nakrętka sama w sobie również z powodu oddziaływania innych sił podczas jazdy samochodem może się poluzować. Dlatego po założeniu nowych kół ważne jest to, by skontrolować ją po przejechaniu 50 kilometrów i ewentualnie dokręcić.

Najlepiej, aby ponownym dokręceniem śrub zajął się również wulkanizator i zrobił to za pomocą tych samych wartości ustalonych przez producenta. Jeśli więc nigdy do tej pory nie dokręcaliście nakrętek od kół po przejechaniu 50 km to warto to zrobić! Możemy w ten sposób uniknąć kosztownych napraw, a nawet wypadku.