Powinniśmy zrobić to po każdej zmianie kół, a mało kto to robi!

Motoryzacja Data publikacji: 27 maja 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Większość z nas zapewne wymieniła już opony na zimowe lub planuje zrobić to w najbliższym czasie. Opony letnie powinniśmy wymienić, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7°C. Jednak jedna wizyta u wulkanizatora nie wystarczy. Wiele osób zapomina natomiast o bardzo ważnej czynności, która ma wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Dokręcenie śrub po przejechaniu 50 kilometrów

Informacja ta pojawia się w tych miejscach nie bez powodu. Mimo wszystko, wielu z nas nie bierze jej sobie do serca i zapomina o dokręceniu kół. Nie musimy oczywiście robić tego samodzielnie. Możemy znów odwiedzić naszego wulkanizatora, aby zrobił to za nas. I teraz powiemy Wam, dlaczego powinniście zacząć tak robić.

Podczas zakładania kół wulkanizator zawsze dokręca nakrętki z użyciem odpowiedniej siły regulowanej za pomocą klucza dynamometrycznego do kół. Jest to ważne, gdyż zbyt mocne dokręcenie kół może powodować problemy, tak samo jak zbyt słabe.

Jednak w trakcie używania samochodu na śruby i nakrętki kół oddziałują siły, które mogą doprowadzić do ich poluzowania. Mogą tam również znajdować się zanieczyszczenia, które sprawią, że nakrętka nie zostanie dokręcona odpowiednio mocno.

Klucz dynamometryczny skonstruowany jest w ten sposób, iż pozwala przykręcić nakrętkę z użyciem określonej siły, której nie pozwoli on nam przekroczyć. Dzięki temu nie zniszczymy nakrętki ani śruby.

Nakrętka zostanie natomiast przykręcona z odpowiednią siłą, którą przewidział producent samochodu. Jednak część tej siły może zostać zużyta na pokonanie zanieczyszczeń. Nakrętka sama w sobie również z powodu oddziaływania innych sił podczas jazdy samochodem może się poluzować. Dlatego po założeniu nowych kół ważne jest to, by skontrolować ją po przejechaniu 50 kilometrów i ewentualnie dokręcić.

Najlepiej, aby ponownym dokręceniem śrub zajął się również wulkanizator i zrobił to za pomocą tych samych wartości ustalonych przez producenta. Jeśli więc nigdy do tej pory nie dokręcaliście nakrętek od kół po przejechaniu 50 km to warto to zrobić! Możemy w ten sposób uniknąć kosztownych napraw, a nawet wypadku.

Jak przechowywać letnie opony?

Pamiętaj, aby przechowywać je w suchym i czystym miejscu. Najlepiej jest trzymać je w piwnicy lub garażu, ale nie na zewnątrz. Opony letnie powinny być umieszczone w pozycji pionowej, a nie poziomej – tak, aby nie uległy uszkodzeniu.

Czy za letnie opony zimą można dostać mandat?

Nie, nie można dostać mandatu za letnie opony zimą. Jednak warto pamiętać, że letnie opony są przeznaczone do użytkowania tylko w okresie od kwietnia do października. Większość producentów opon ma na swoich stronach internetowych kalkulatory, które pozwalają obliczyć, kiedy należy wymienić opony na zimowe.

Podobne artykuły