Postarzana skrzynka drewniana

DIY Data publikacji: 27 marca 2016 / Aktualizacja: 2022-01-02

Przedstawiamy pomysł na ozdobienie drewnianej skrzynki na kwiaty – metodą decoupage, ale z efektem POSTARZANIA.

2016-03-27_233527

Co jest potrzebne?

 1. Drewniana skrzynka;
 2. Farby akrylowe;
 3. Serwetki +nożyczki;
 4. Klej do Decoupage;
 5. Pędzle różnej szerokości, w tym pędzel gąbkowy tzw. taper;
 6. Zestaw do spękań delikatnych (dwuskładnikowy preparat +patyna);
 7. Lakier ochronny, ale nie na bazie wody!

Dokładny koszt i propozycje sklepów gdzie można zakupić produkty na naszym blogu, po kliknięciu w źródło :)

No to do dzieła!

 1. Ja kupiłam skrzynkę już pomalowaną na biało, ale jeśli Ty masz gołe drewno, to koniecznie pomaluj ją gruntem lub zwykłą białą farbą do ścian.
 2. Następnie wytnij wybrane wzory z serwetek. Jeśli tło serwetki nie jest w kolorze skrzynki, to niestety musisz dokładnie wyciąć wzór.
 3. Przyklej wzory do doniczki za pomocą kleju do Decoupage. Ale tylko pierwszą warstwę serwetki (serwetka ma zazwyczaj 3 warstwy).
 4. Dla chętnych – cieniowanie. Ja użyłam pędzla gąbkowego i wokół zielonych elementów delikatnie „tapowałam” cień kolorem ciemno – zielonym, a wokół żonkili – szarym.
 5. Czas na spękania! Czyli postarzanie!Tutaj na pierwszy plan wychodzi zestaw do spękań delikatnych, czyli preparat dwuskładnikowy – tzw. krakierlaki (2 buteleczki step 1 i step 2) oraz patyna, która uwidacznia spękania na dekorowanym przedmiocie. Ja akurat używam firmy pentart.
 6. Najpierw posmaruj skrzynkę składnikiem nr 1. Po ok. 30 minutach, gdy pierwsza warstwa jest jeszcze lepka nałóż preparat nr 2. Teraz czas na schnięcie i na spękania, które pojawiają się po ok. dobie (albo i dłużej, jeśli w pomieszczeniu jest wilgotno).
 7. A teraz coś co daje frajdę! Gdy już spękania się pojawią (choć na mojej białej farbie są słabo widoczne) użyj patyny. Po prostu „wmasuj” ją w spękania, a nadmiar wytrzyj ściereczką! Frajda prawda?
 8. Całość polakieruj, ale lakier nie może być na bazie wody!

Zapraszamy po dokładny opis ze zdjęciami krok po kroku na naszym blogu, po kliknięciu w źródło!

Podobne artykuły