19 kwietnia 2015

15 porad dotyczących prania, których mogłaś nie znać

Proszki bez fosforanów

Używaj do prania wyłącznie takich środków piorących, które nie zawierają fosforanów (a ściślej: ortotrójfosforanu sodu), zatruwających zbiorniki wodne. W ten sposób przyczynisz się do ochrony środowiska.

Ocet zmiękcza wodę

Używając środków zmiękczających wodę do prania niepotrzebnie tylko zatruwasz środowisko. Środki te zawierają substancje powierzchniowo czynne, które częściowo pozostają w bieliźnie i zazwyczaj zmniejszają higroskopijność tkaniny Może też się zdarzyć, że wywołają skórne alergie. Zamiast chemikaliów, do zmiękczania wody można używać octu. Dodaje się go do ostatniego płukania. Działa identycznie, a nie zatruwa wód.

Cukier usztywnia

Aby usztywnić firanki albo ozdobne szydełkowe serwetki, należy dodać do ostatniego płukania roztwór cukru.

Sól czyści

Firanki będą dłużej czyste, jeśli do wody, w której je pierzesz, wsypiesz garść soli.

Moczenie w soli

Bawełniane chustki do nosa i serwetki, których nie sposób dobrze doprać w pralce, należy przed praniem namoczyć na cały dzień w wodzie z solą.

Resztki mydła

Zbieraj resztki starych mydeł i przechowuj w słoiku z wodą. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką pachnący roztwór mydlany do drobnych przepierek.

Aksamit czyść aksamitem

Aksamit najlepiej czyści się drugim kawałkiem aksamitu. Zwilż lekko aksamitny gałganek i czyść tkaninę pod włos, a znikną wszelkie wgniecenia.

Brudne kołnierze i mankiety

Zabrudzone kołnierze i mankiety należy zwilżyć i natrzeć mydłem rdzeniowym (zażółcone kołnierze można też nacierać kredą). Po 10 minutach sczyścić mydło szczoteczką do paznokci, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.

Szampon do brudnych kołnierzyków

Jeśli kołnierzyk koszuli jest bardzo brudny, trzeba go natrzeć szamponem do włosów, który rozpuści tłuszcz. Po godzinie upierz koszulę tak jak zwykle.

Pożółkła bielizna

Pożółkłą bieliznę najlepiej namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać tak jak zwykle.

Proszek do pieczenia wybiela

Wielokrotnie gotowana bielizna pościelowa i poszarzałe firanki znów będą śnieżnobiałe, jeśli do głównego prania wsypiesz jedno opakowanie proszku do pieczenia.

Worek do prania z firanki

Uszyj ze starej białej firanki worek do prania rzeczy w pralce. Jest to idealny sposób bezpiecznego prania delikatnej bielizny albo nylonowych pończoch.

Bielsze dzięki cytrynie

Białe koszule męskie, poszarzałe od częstego prania, znów będą śnieżnobiałe, jeśli je upierzesz razem z kilkoma plasterkami cytryny.

Miękka wełna

Aby wełniane ubrania nie straciły miękkości, musisz pamiętać, aby woda do płukania miała tę samą temperaturę co woda do prania. Gwałtowna różnica temperatur powoduje sztywnienie wełnianych ubrań. Do ostatniego płukania możesz też wlać trochę octu, który dodatkowo zmiękczy wełnę.

Puszysty puch w kurtce

Puch w kurtce puchowej nie zesztywnieje i nie zbije się podczas prania (w pralce automatycznej, zaprogramowanej na pranie delikatnych tkanin, temperatura 30 stopni), jeżeli będziesz ją suszyć w automatycznej suszarce, nastawionej na niski stopień i letnią temperaturę, a do bębna wrzucisz piłkę tenisową.