Porady babuni dotyczące jajek, które musisz znać

Porady Data publikacji: 28 czerwca 2015 / Aktualizacja: 2022-04-28

Nasze babcie wiedziały najlepiej dlatego warto słuchać ich rad. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka „babcinych” rad dotyczących jajek. Mamy nadzieję, że pomogą Wam w kuchni.

Sprawdzanie świeżości jajek

Aby sprawdzić czy jajko jest świeże wystarczy wlać do szklanki zimnej wody i zanurzyć w niej jajko. Świeże jajko opadnie na dno, a nieświeże zacznie się unosić. Możesz też potrząsnąć jajkiem i posłuchać czy w środku nic nie bulgocze – jeśli słyszysz dźwięk to jajko jest stare.

Gotowanie jajek

Jeśli trzymasz jajka w lodówce to na 15 minut przed gotowaniem wyjmij je z niej aby mogło nabrać temperatury pokojowej. W przeciwnym wypadku zimne jajka zaczną pękać w gorącej wodzie. Ułatwi to również późniejsze obieranie jajek. Jeśli jajka zaczną pękać to dodaj do wody trochę octu, nie wypłyną wtedy ze skorupki.

Pyszna jajecznica

Jajecznica będzie pulchniejsza jeśli dodasz po łyżce mleka na każde jajko.

Ubijanie białka

Białko ubijesz szybciej i będzie sztywniejsze jeśli dodasz do niego odrobinę zimnej wody i kilka kropli soku z cytryny. Możesz zamiast soku dodać szczyptę soli.

Panierowanie kotletów

Gdy rozbijesz jajko do panierowania kotletów to dodaj do niego kilka kropli oleju. Dzięki temu bułka tarta lepiej będzie się trzymać.

Podobne artykuły