Popularne diety, które mogą Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc

Zdrowie Data publikacji: 10 listopada 2016

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Koleżanka korzysta ze świetnej diety i schudła już 5 kilo. Mama znalazła jeszcze inną dietę, która jest genialna i prosta. Zrzucenie to coś o czym marzy wiele z nas jednak nie zastanawiamy się jak poszczególna dieta wpływa na nasze zdrowie, lecz jedynie na cyferkę, którą pokazuje nasza waga. Przedstawimy Wam kilka diet, które są bardzo popularne, ale trzeba być przy ich stosowaniu bardzo ostrożnym.

To, że dieta jest popularna i działa u kogoś nie oznacza, że będzie dobra dla Ciebie. Aż 80 procent osób, które stosują różne diety borykają się z efektem jo-jo i waga wraca, czasem nawet większa. Dlatego też bardzo ważny jest czas wychodzenia z diety, aby zrobić to z głową.

Najważniejsze jest by dobrać plan odżywiania odpowiedni do naszych potrzeb. Inną dietę potrzebuje osoba pracująca fizycznie, inną osoba, która siedzi w pracy. W zależności od naszych problemów zdrowotnych dieta również powinna być odpowiednio zróżnicowana. Dlatego najlepszą dietę może dobrać dla nas dietetyk. Jeśli jednak decydujemy się robić to na własną rękę warto znać kilka zagrożeń.

Dieta bez pszenicy

2016-11-10_145917

William Davis wydał książkę, która sprzedała się w milionach egzemplarzy i zachęca ludzi do tego by porzucić w ogóle pszenicę aby poprawić swój stan zdrowia i zrzucić parę kilogramów.

Dlaczego może to być problem? Jeśli jesz dużo produktów pszennych np. pieczywa to taktyka wszystko albo nic może negatywnie odbić się na Twojej wadze po zakończeniu diety. Wprowadzając ponownie pieczywo Twój organizm dozna dużego szoku, a waga wróci w oka mgnieniu.

Dlatego dużo lepiej jest ograniczyć te produkty i starać się wprowadzać lepsze, pełnoziarniste zamienniki. A gdy dieta już się skończy wprowadzać je stopniowo, a nie od razu wracać do swoich poprzednich nawyków.

Poza tym pamiętajmy, że węglowodany w diecie są niezbędne, a pszenica to zazwyczaj w diecie wielu osób największe źródło węglowodanów. Nie możemy tak po prostu z niej zrezygnować nie wprowadzając niczego w to miejsce. Są one bowiem głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Jeśli z nich zrezygnujemy co prawda zaczniemy chudnąć, ale szybko poczujemy się osłabieni i bez chęci do życia – mimo diety przynoszącej efekty.

Dieta paleo

2016-11-10_145823

To ostatnio bardzo popularna dieta. Często natrafiam na przepisy w sieci z diety paleo. Zwana też jest przez złośliwych dietą jaskiniowców. Popularna wśród osób, które dużo trenują np. CrossFit.

Według zaleceń na diecie Paleo jemy niektóre kawałki ryb, świeże produkty, jaja, orzechy, nasiona. Za to jest bardzo duża gama produktów, które musimy unikać w tym nie jemy niczego co zostało przetworzone. Jest to po prostu kolejna dieta niskowęglowodonaowa czyli nastawiona na to na czym najłatwiej jest zrzucić kilogramy – na ograniczeniu węglowodanów.

Chociaż jest ceniona i skuteczna oraz ma dużą rzeszę sympatyków to znajdziemy też opracowania naukowe stawiające ją w niekorzystnym świetle. Wiąże się tą dietę z utratą pamięci, chorobami serca oraz zmęczeniem. Tym bardziej kobiety nie powinny całkowicie rezygnować z węglowodanów bo są bardzo istotne.

Dieta bezglutenowa

2016-11-10_145722

Rozumiem sytuację gdy ktoś jest wrażliwy na gluten, ale w pozostałych przypadkach nie jestem w stanie zrozumieć tej diety. Chyba cały sukces tej diety tkwi w reklamie i produkcji droższych bezglutenowych zamienników dla produktów, które jedliśmy do tej pory.

Nie ma naukowych dowodów na to, że wyeliminowanie glutenu sprawi, że będziemy chudnąć i czuć się zdrowiej.  Jak każda dieta, która polega na eliminacji czegoś i tak może być niekorzystna dla naszego organizmu. Źle wprowadzona pozbawia organizm wielu cennych składników odżywczych o czym informuje sam Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

Problemem okazuje się nie być sam gluten, ale cała otoczka, którą razem z nim spożywamy. Badania przeprowadzone przez prof. Gibsona potwierdziły, że gluten nie powoduje żadnych zdrowotnych problemów.

Reasumując

tape-403586_960_720

Czy neguję te diety? Nie. Sama byłam na diecie podobnej do paleo i przynosiła ona bardzo dobre efekty. Jednak zawsze robiłam to pod okiem dietetyka. Musimy po prostu pamiętać, że dieta eliminująca z naszego jadłospisu jakieś produkty, może nas pozbawić potrzebnych składników odżywczych. Wtedy musimy skomponować nasze menu w ten sposób aby je organizmowi dostarczyć wraz z innymi produktami, które na danej diecie są dozwolone. I to jest całe zagrożenie wynikające z tych diet.

Źródło artykułu: https://www.verywell.com/popular-diets-that-could-be-bad-for-you-3495298

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły