11 listopada 2020

Polska będzie miała dostęp do szczepionki na COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że Polska będzie miała dostęp do szczepionki na COVID-19. Szczepionka ta została opracowana przez firmę BioNTech/Pfizer, która ogłosiła, że ma ona 90% skuteczności i nie ma działań ubocznych.

Polska przystąpiła do umów, które mają za zadanie zapewnić nam do niej równy dostęp, jak innym krajom UE. Komisja Europejska zawarła wczoraj z firmą Pfizer umowę, której również jesteśmy stroną. 

Premier zlecił już przygotowanie infrastruktury do szczepień w przyszłym roku. W pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystaliby seniorzy, służby medyczne i mundurowi. Szczepionka będzie oczywiście dostępna dla chętnych, ale chcemy by była dostępna w jak największym wymiarze – podkreśla Premier.

Premier jednocześnie podkreśla, że nadal bardzo ważne jest przestrzeganie obostrzeń, aby jak najmniej osób narażać do czasu możliwości wdrożenia w życie szczepień. Zwłaszcza osoby starsze, które najciężej przechodzą chorobę i wśród, których śmiertelność jest najwyższa, powinny zostać otoczone nasza opieką.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.