Policja apeluje, by nosić kamizelki odblaskowe i dać się zauważyć na drodze

Motoryzacja Data publikacji: 05 listopada 2023

Komenda Policji w Jaworznie zaapelowała w zeszłym roku do tego, aby nosić kamizelkę odblaskową przez cały rok i dzięki temu dać się zauważyć na drodze. Umieściła również bardzo wymowne zdjęcie, na którym widzimy chłopca stojącego przed przejściem dla pieszych.

W momencie, gdy nie ma na sobie kamizelki, jest praktycznie niezauważalny. Dopiero gdy ją założył, kierowca ma szansę go dostrzec odpowiednio szybko i zareagować. Choć apel ten wystosowano rok temu, to nadal jest on bardzo aktualny i warto się do niego zastosować. Bezpieczeństwo jest bowiemnajważniejsze.

fot. Komenda Powiatowa Policji w Jaworznie

Tak naprawdę, cenny będzie każdy element odblaskowy, czy to dodatkowy, czy wszyty na stałe. w ubranie. Jak zaznacza asp.szt. Ewa Kluczyńska, Oficer Prasowy KPP w Jaworznie, w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go zderzak ani poduszka powietrzna.

Dlatego warto zaopatrzyć siebie i dzieci w elementy odblaskowe: zawieszki, opaski, kamizelki. Teraz gdy coraz szybciej robi się ciemno, a ulice stają się mokre, co jeszcze dodatkowo utrudnia widoczność, warto zadbać o siebie i bliskich.

Z artykułu dowiadujemy się, że osoba bez odblasków widoczna staje się z odległości zaledwie 40 metrów, a osoba z odblaskami z ponad 150 metrów. Droga hamowania może wynieść nawet 30 metrów z prędkości 50km/h. Jeśli kierowca przekroczy prędkość, jest już źle.

Dodatkowo drogę hamowania mogą zwiększyć niekorzystne warunki, niesprawne amortyzatory, hamulce, opony czy stare auto niewyposażone w systemy wspomagające hamowanie. Nie warto ryzykować!

  • https://jawor.policja.gov.pl/dja/aktualnosci/bieza/59733,Daj-sie-zauwazyc-na-drodze-Nos-odblask-przez-caly-rok.html
  • https://www.eska.pl/bydgoszcz/trudne-warunki-na-drodze-czy-opony-zimowe-jesienia-skroca-droge-hamowania-02-11-aa-Vaf5-sWXx-owh5.html

Podobne artykuły