Podatek od posiadania psa w 2020 roku

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-01-21

Podatek podatek od posiadania psa należy uiścić do 30 kwietnia. Nie obowiązuje on jednak w każdej gminie. To od decyzji rady miasta należy czy podatek będzie nałożony na mieszkańców posiadających psy. Warto więc sprawdzić czy my musimy zapłacić.

Ile wynosi podatek od posiadania psa w 2020 roku

Limit ustalany jest od górnie i wiadomo, że nie może on przekroczyć 125,40 zł w 2020 roku. Gmina może ustalić podatek niższy. Maksymalny próg został podniesiony względem roku poprzedniego o 2,22 zł. Ostateczny termin płatności przypada na dzień 30 kwietnia.

Podatku nie muszą płacić mieszkańcy niektórych miast. W ustawie wymienione są również przypadki, w których osoby zwolnione są z płacenia tego podatku. Płacić go nie muszą:

  1. osoby po 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe
  2. rolnicy (jeśli posiadają nie więcej niż dwa psy)
  3. osoby niepełnosprawne z psem asystentem
  4. osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności
  5. personel dyplomatyczny i urzędów konsularnych jeśli nie są obywatelami Polski

Czy w moim mieście trzeba płacic podatek od psa?

Najlepiej jest się dowiedzieć we własnym urzędzie gminy lub miasta. Np. udało nam się dotrzeć do informacji z województwa lubuskiego, w którym w 21 gminach opłata ta jeszcze obowiązuje. Płacą też mieszkańcy np. Nowej Soli. Płacą też mieszkańcy Chełmna, Włocławka czy Rypina. Dla przykładu od 2014 roku nie muszą płacić mieszkańcy Torunia. Mieszkańcy Warszawy również nie płacą za swoje psy.

Informację na temat płatności podatku od psa znajdziemy zwykle na stronie gminy lub stronie samorządu. Oczywiście możemy dowiedzieć się tego również w urzędzie.

Podatek od psa 2020 – termin płatności

Termin mija 30 kwietnia. Pamiętajcie o tym, że podatek obejmuje też psy urodzone po tej dacie. Wtedy musimy rozliczyć się dopóki pies nie skończy 2 miesięcy. Jeśli nasz pies urodzi się w drugiej połowie roku płacimy za niego jedynie 50% stawki rocznej.

Pamiętaj o tym, że gmina może też ustalić swój termin. Warto więc dowiedzieć się dokładnie u siebie. Podatek od psa płaci się w kasie gminy, przelewem na jej konto lub u inkasenta jeśli gmina go wyznaczyła.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej podstawą prawną jest Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Czy podatek od posiadania psa jest dobry?

Budzi to kontrowersje i podzielone opinie. Z jednej strony nikt nie chce płacić dodatkowo za swojego pupila. Posiadanie psa i tak wymaga przecież nakładów finansowych. Zakup karmy czy leczenie to wydatki, które ponosimy stale. Z drugiej strony jednak podatek od psa nie jest wysoki, a w większości gmin jest niższy niż maksymalna ustalona wysokość.

Ma on jednak inną funkcję. W wielu gminach problem bezpańskich psów, które później zapełniają schroniska jest duży. Dlatego podatek ten zniechęca osoby, które nie są pewne czy chcą mieć psa przed braniem go pod swój dach.

Oczywiście o tym czy podatek zostanie wprowadzony decyduje gmina. Wiele miast z niej rezygnuje, ale nadal w wielu gminach podatek za psa płacić trzeba. Czasami dodaje się kolejne zwolnienia z podatku. Na przykład za psy, które wzięte zostały ze schroniska – co moim zdaniem jest super pomysłem.

Wiele osób pewnie zastanawia się na co wydaje się te pieniądze. Głównie właśnie na psy. Kupuje się za nie woreczki na psie odchody, które możemy znaleźć w parkach. Wspomaga również lokalne Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i schroniska.

Realia są takie, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy o tym, że taki podatek istnieje. Trzeba pamiętać jednak, że jeśli jej nie zapłacimy, a powinniśmy to zrobić to może zostać wszczęte postępowanie podatkowe, a pieniądze może zająć komornik sądowy.

Świadomość o niej jest jednak dość niska i wiele osób o niej zapomina. Nie ma prowadzonej przecież żadnej ewidencji psów więc nie wiadomo do końca tak naprawdę kto płacić powinien, a tego nie robi. Nie oznacza to jednak, że urząd nigdy się o tym nie dowie.

Gdzie zgłosić posiadanie psa?

Wiele osób nie wie również o tym, że posiadanie psa powinno się zgłosić w urzędzie gminy. Należy też zgłaszać każdą zmianę w posiadaniu psa. Trzeba mieć przy tym dowód osobisty i zaświadczenie o szczepieniu psa.

Szczepienia ochronne psa są obowiązkowe. Prawo nakłada na Ciebie obowiązek zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Trzeba to zrobić 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia.

Podobne artykuły