Po konferencji Ministra Zdrowia – KWARANTANNA NARODOWA

Lifestyle Data publikacji: 17 grudnia 2020

Dzisiaj (17.12.2020 r.) o godzinie 15:00 odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.

Widmo trzeciej fali

Mamy za sobą blisko dwumiesięczną wyczerpującą walkę z drugą falą pandemii – oznajmił Minister Zdrowia.

Widmo trzeciej fali, która będzie rozpoczynała się z poziomu 10 tys. zachorowań – to przekroczenie granic wydolności służby zdrowia mówi Minister Zdrowia. Szpitale tymczasowe będą rezerwą, by trzecia fala zostałą przesz system szpitalnictwa obsłużona.

Skutki mogą być o wiele gorsze niż widzieliśmy ostatnio w szczycie trzeciej fali (wysoka liczba zgonów, wysoka liczba hospitalizacji, utrudnienie dla pacjentów nie tylko covidowych) zaznacza Minister Zdrowia. „Apeluję do każdego z Państwa, do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich, o zachowanie, które przestrzega normy i regulacje, które wprowadzamy” – mówi Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową

Oprócz obecnych obostrzeń zamknięte będą hotele, również na ruch służbowych. Wyjątkiem jest dostęp dla służ mundurowych, medyków, pacjentów ze szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Zamknięte będą również stoki. Nie będą mogły funkcjonować od 28 grudnia do 17 stycznia. Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Galerie handlowe zostaną zamknięte oprócz sklepów: sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

W Sylwestra wprowadzony zostanie zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się. Będzie obowiązywało od godz. 19:00 31 grudnia do godziny 6:00 rano dnia następnego. Będzie można wychodzić tylko w nagłych potrzebach (np. wyjście do apteki czy wyjście zawodowe wskazane w rozporządzeniu).

Osoby, które przybywają do Polski transportem zorganizowanym będą musiały odbyć kwarantannę 10 dniową.

Obecne ograniczenia i zasady zostają przedłużone

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:  50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Co ze Świętami Bożego Narodzenia?

Na tę chwilę nie ma planu wprowadzania żadnych ograniczeń przemieszczania się na Święta – powiedział Minister Zdrowa w odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy.

Źródło artykułu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-etap-odpowiedzialnosci-i-wprowadzamy-dodatkowe-ograniczenia

Podobne artykuły