Planujesz w najbliższym czasie podróż? Tę jedną rzecz musisz mieć w samochodzie!

Motoryzacja Data publikacji: 08 sierpnia 2020

Lato na dobre zagościło w Polsce, ale nie tylko. Temperatury powyżej 30 °C zastaniemy w najbliższym czasie w całej Europie. Dla wszystkich wypoczywających nad morzem to dobra wiadomość. Podróż podczas takiej temperatury może być jednak niebezpieczna. Dlatego pamiętajcie by mieć w swoim samochodzie jedną bardzo ważną rzecz.

Zabierz w drogę zapas wody

Każdy kto podróżuje w wakacje samochodem, dobrze wie, że trzeba liczyć się z dużymi korkami. Niektóre z nich związane są remontami, które wykonuje się o tej porze roku. Korki związane mogą być również z wypadkami, których latem jest szczególnie dużo lub po prostu winna może być ilość aut, która przekracza normalną przepustowość drogi.

Bez względu na powód powstawania korków, warto mieć w aucie podczas podróży zapas wody w butelkach. Przygotuj jej więcej, nie tylko tyle ile zwykle potrzeba na przejechanie danej trasy.

Gdy będziesz stać w korku, w pełnym słońcu, na rozgrzanym asfalcie, pragnienie będzie dużo większe. Zwłaszcza, gdy nie masz w samochodzie klimatyzacji. Temperatura w aucie będzie bardzo wysoka. Nasze ciało, aby się schłodzić będzie musiało mocniej się pocić. To powoduje utratę wody w organizmie.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Pamiętaj o tym, aby mieć zawsze zapas paliwa w baku i nie podróżować na „rezerwie”. Dzięki zapasowi paliwa możemy bez ryzyka stać w korku z włączoną klimatyzacją. Musimy pamiętać o tym, że aby klimatyzacja działała, auto musi mieć włączony silnik.

Nie podkręcaj jej jednak zbyt mocno. Po wyjściu z chłodnego auta na tak mocno rozgrzane powietrze może dojść do szoku termicznego. Co do zasady, temperatura w aucie nie powinna być niższa niż 6-8 stopni od tej na zewnątrz. Dlatego jeśli na dworze mamy 32 stopnie Celsjusza, to w aucie powinniśmy ustawić temperaturę na minimum 24 stopnie.

Podobne artykuły