4 stycznia 2017

Czy na pewno wiesz z kim śpisz?

Łóżko… kto nie lubi położyć się do niego wieczorem i wtulić się w miękką pościel. Albo poleżeć w sobotę rano i poleniuchować chwilę? Łóżko to nasza ostoja, miejsce wypoczynku. Jeśli jednak myślicie, że jesteście w nim sami, to się grubo mylicie.

Łóżko to również miejsce życia wielu paskudnych stworzeń. Pościel bardzo szybko staje się siedliskiem dla mikroskopijnych stworzeń.

Te chorobotwórcze drobnoustroje wprost je uwielbiają. W łóżku jest ciepło i wilgotno. W końcu w nocy się też pocimy. Badania pokazują, że w łóżku znajdziemy też mocz i inne płyny ustrojowe. Do tego znajdą tam wiele pożywienia np. ze złuszczającego się naskórka, którego zostawiamy w łóżku mnóstwo nawet o tym nie wiedząc. Przynosimy je do niego sami, czasem robią to zwierzęta domowe, które tarzają się po naszej pościeli albo po prostu przenoszone są przez powietrze. Bakterie, grzyby i roztocza, które śpią w naszej pościeli powodują choroby skóry, albo układu oddechowego.

Jak walczyć z roztoczami w łóżku?

Zmiana pościeli

Jak często zmieniasz pościel w łóżku? Powinnaś robić to co dwa tygodnie. Po tym czasie pościel powinna zostać wyprana i wymieniona na nową. Pościel również musi być prana w wysokiej temperaturze. Co najmniej 60 stopni. Tylko to pozwoli Ci zabić roztocza i inne drobnoustroje znajdujące się w niej.

Dbaj o higienę

Do łóżka nie powinniśmy kłaść się w ubraniu, które nosimy na co dzień. Również przed położeniem się spać powinniśmy wziąć prysznic. Negatywny skutek ma również ścielenie łóżka zaraz po wstaniu. Pościel powinna się przewietrzyć aby wyschła po naszej nocy. Nawet nieświadomie podczas snu pocimy się, czy ślinimy na poduszkę. To idealne środowisko dla drobnoustrojów, którym tylko zrobimy przysługę jeśli szczelnie przykryjemy to pledem.

Sprzątanie

Staraj się również częściej niż gdzie indziej sprzątać właśnie koło łóżka. Odkurzaj kurz z podłogi czy dywanika. Ścieraj szafki nocne i ramę łóżka wilgotną ściereczką najlepiej z płynem, który zabija bakterie lub zwykłym octem.

Zadbaj o materac

Jak często czyścisz i dezynfekujesz materac w łóżku? Pewnie bardzo rzadko, jeśli w ogóle to robisz. Niestety niewiele osób dba o higienę samego materaca. Zazwyczaj przykryjemy go kocem albo specjalną narzutą na materac na gumkach i to jedyne co dalej z nim robimy. Materace po latach użytkowania są brudne i przesiąknięte naszymi płynami ustrojowymi oraz zarazkami.

Odświeżenie materac i zabicie żyjących w nim mikroorganizmów jest natomiast bardzo proste. Jedyne czego będziemy do tego potrzebować to:

  • 230ml wody utlenionej
  • 3 łyżki sody oczyszczonej
  • łyżeczka mydła w płynie

Teraz wystarczy taką mieszanką spryskać plamy aby je usunąć. Zadbajmy również o higienę całego materaca. Aby to zrobić wystarczy posypać go sodą oczyszczoną, pozostawić ją na 10 minut i po tym czasie odkurzyć. Soda oczyszczona skutecznie zabija grzyby, bakterie oraz roztocza.