Czy pędzenie bimbru jest legalne?

Porady Data publikacji: 08 listopada 2016

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Zastanawiasz się czy pędzenie bimbru jest legalne? Pewnie zamierzasz pędzić bimber na własną rękę. Bimbrownicę bez problemu można kupić w Internecie za całkiem niewielkie pieniądze. Ale czy sam proceder jest legalny i warty zachodu?

Czy pędzenie samogonu jest legalne?

Niestety produkcja alkoholu etylowego w naszym kraju jest dozwolona jedynie dla przedsiębiorstw posiadających wpis do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. Dlatego jeśli zastanawiasz się czy robienie bimbru jest legalne to odpowiedź brzmi nie. Oznacza to, że nawet gdy zrobicie sobie szklaneczkę bimbru to na rok możecie trafić do więzienia. Jeśli jednak zdecydujecie się zrobić go więcej i nawet na swój użytek to i tak może to być odczytane jako chęć sprzedaży i wiąże się to wtedy z dwuletnim pozbawieniem wolności. Oczywiście jeśli macie czyste konto i nic nie przeskrobaliście to zapewne dojdzie do zmniejszenia kary jeśli czyn był na użytek własny i skończy się zawiasami.

Kupiłem sprzęt do pędzenia bimbru czy to legalne? Już rozwialiśmy wątpliwości na temat pytania czy pędzenie bimbru jest legalne, teraz kwestia sprzętu. Sprzęt służący do tego procederu jest nielegalny i może zostać skonfiskowany wyrokiem sądu, nawet jeśli to rodzinna pamiątka lub nie jest Wasz. Destylator bez problemu możemy kupić w Internecie, ale korzystać z niego czy choćby mieć go w domu już nie. Chyba, że za jego pomocą będziemy destylować wodę, ale umówmy się, kto kupuje destylator do tego celu? :)

O czym pamiętać kupując rzeczy do destylacji przez Internet?

  1. Pamiętaj o tym, że jeśli kupisz destylator przez internet Twoje dane mogą być wykorzystane później do rutynowej kontroli. Tak już bywało i pewnie nadal będzie.
  2. Jeśli zaczniesz coś takiego robić nigdy nie chwal się tym w Internecie. Namierzenie kogoś nie jest rzeczą trudną, a jest to przestępstwo.
  3. Nie da się oczyścić destylatora tak aby potem mówić, że służył on tylko do destylacji wody. Zawsze badania wykażą, że był robiony w nim samogon co będzie dowodem w sądzie.

Czy robienie nalewek jest legalne?

alcohol-963767_960_720

Trochę inaczej ma się sprawa z nalewkami. Sprzedawanie jest oczywiście obwarowane przepisami, ale samo ich robienie do domu na własny użytek jest dozwolone. Oczywiście spirytus i alkohol do produkcji nalewek powinien pochodzić z legalnego obrotu jeśli ma być to zgodne z prawem. Tak samo możemy w domu robić wódkę o ile spirytus nabędziemy legalnie, a wódki potem nie sprzedamy.

Mam nadzieję, że wszystkie Wasze wątpliwości zostały rozwiane i już wiecie czy pędzenie bimbru jest legalne i czy sprzęt do destylacji jest legalny.

Podobne artykuły