Jak oszczędzać pieniądze w domowym budżecie?

Porady Data publikacji: 13 grudnia 2016 / Aktualizacja: 2020-07-22

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Każdy może zacząć oszczędzać. Wystarczy wprowadzić w życie parę prostych zasad aby zaobserwować zmiany w naszym domowym budżecie. Wystarczy po prostu chcieć coś zmienić i zacząć baczniej przyglądać się wydawanym przez nas pieniądzom.

Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy w domowym budżecie należy zacząć od małej zmiany w swoim myśleniu. Tak naprawdę każdy może odłożyć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Wystarczy lepiej zacząć organizować swój budżet domowy. Wiele pieniędzy wydajemy niepotrzebnie, a zaoszczędzone środki szybko urosną w mała kupkę, z której można już coś zrobić. Nawet często nie zauważamy jak pieniądze uciekają nam przez palce. Postaram się to Wam uświadomić i podpowiem co sama zrobiłam ze sowim domowym budżetem. Nie jest może to wiele, nie będę mówić o jakiś inwestycjach. Na to po prostu mnie nie stać. Chodzi mi po prostu o małe oszczędność i lepiej analizowane wydatki, które sprawiają, że możemy coś odłożyć na czarną godzinę i gdy zbliża się zima nie musimy nagle martwić się skąd wziąć pieniądze na węgiel. Wystarczy sięgnąć po naszą kupkę oszczędności.

Przeanalizuj swoje niepotrzebne miesięczne koszta

Co miesiąc każdy z nas ma jakieś stałe koszta. Wchodzą w to rachunki za media – wodę, prąd i gaz. Do tego opłata za śmieci, telewizja, telefon. Teraz chciałabym abyście usiedli z kartką i wypisali wszystkie swoje stałe koszta, które co miesiąc ponosicie. Policzcie również takie rzeczy jak obsługa konta, opłata za kartę do konta czy paliwo lub czynsz.

money-256282_960_720

Teraz już wiesz ile miesięcznie wydajesz. Czy wiesz, że spokojnie 10-20% z tego możesz urwać? Tak się zaczyna robić oszczędności w domowym budżecie. Jeśli wydajesz 1000 zł miesięcznie na te stałe koszta to możesz zaoszczędzić nawet 200zł lub więcej. Wszystko zależy od Twojego podejścia.

Koszta pojawiają się również w innym momencie np. podczas wymiany walut. Dobrze wiedzą o tym osoby, które spłacają kredyty w innej walucie i pracują za granicą. Wiedza ta przydaje się również podczas wymiany waluty na wakacje. Korzystanie z pierwszego lepszego kantoru może sprawi, że po prostu przepłacimy. Ciekawą alternatywą są kantory online – zobacz czy to się opłaca. 

Wyeliminuj niepotrzebne koszta

Masz konto bankowe, które jest drogie? Płacisz 16 zł za prowadzenie konta, do tego 4 zł za kartkę debetową do rachunku? Przecież to wszystko można mieć za darmo w innym banku, wystarczy przejść się, złożyć wymówienie i przenieść swój rachunek. Tak, większości z nas się tego nie chce robić. Dlatego właśnie mówiłam, że do oszczędzania potrzebna jest zmiana podejścia. Już na samej zmianie konta możesz zaoszczędzić np. 20 zł miesięcznie.

Na pewno masz też inne stałe koszta, których nie potrzebujesz. Np. internet mobilny, wzięty z tabletem, z którego nikt teraz nie korzysta i leży w szufladzie. Sprzedaj tablet, zapłać za zerwanie umowy i miej spokój. Teraz każdy miesiąc jesteś do przodu o te 50 zł za abonament.

Przeanalizuj swoje koszta stałe. Rozpisanie ich bardzo dobrze Ci uzmysłowi, że są takie z nich, których w ogóle nie potrzebujesz. Wtedy zastanów się jak mogłabyś je bez dodatkowych kosztów wyeliminować.

Zacznij oszczędzać na mediach

Większość z nas płaci za energię elektryczną, gaz czy wodę więcej niż trzeba. To po prostu dlatego, że nie umiejętnie z nich korzystamy. Zostawiamy zapalone światła. Grzejemy w mieszkaniu podczas wietrzenia. Używamy niewłaściwych garnków. To wszystko sprawia, że przepłacamy za coś czego nie potrzebujemy w danej chwili. Jak zacząć oszczędzać na gazie czy ogrzewaniu już nie raz pisaliśmy dlatego teraz odeślemy Was do tych artykułów i po prostu nie będziemy się powtarzać.

Jak nie pójść z torbami przez ogrzewanie – czyli jak oszczędzać podczas zimy!

Jak oszczędzać gaz podczas gotowania? Triki, dzięki którym zmniejszysz swoje rachunki!

Jak oszczędzać pieniądze podczas sezonu grzewczego

Jak oszczędzać na paliwie

Zacznij oszczędzać na żywności

25% żywności jest wyrzucanej. To bardzo ogromna strata. Na każde 1000 zł wydane na jedzenie w ciągu miesiąca wyrzucamy do śmieci 250zł. To ogromna suma. Z poprzednimi oszczędnościami jeśli uda nam się je uzyskać mamy już praktycznie 500zł miesięcznie. To brzmi jak bajka, ale jest to możliwe. Może nie od razu bo trzeba nauczyć się pewnych nawyków, ale z czasem oszczędzanie staje się dużo łatwiejsze.

bottles-1868175_960_720

Kupuj częściej, ale mniej

Jeśli dużo żywności u Ciebie się psuje to oznacza, że masz dosyć chaotyczny tryb życia, sporo pracujesz i nie masz czasu na ułożenie swojej tygodniowej diety – dlatego nie rób zakupów na tydzień! Dużo taniej dla Ciebie będzie tuż po pracy zajść do sklepu i kupić to co na następny dzień będzie Ci potrzebne. Dzięki temu nie będziesz wyrzucać żywności.

Rób listy zakupów

Zacznij robić listy zakupów przed wyjściem do sklepu i trzymaj się ich. Dzięki temu nie wydasz pieniędzy na rzeczy, których naprawdę nie potrzebujesz. Zacznij również układać swoje menu na kilka dni do przodu aby wiedzieć co dokładnie będzie Wam potrzebne.

Na oszczędzanie żywności wpływ ma też wiele czynników jak odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej to również przygotowaliśmy dla Was wcześniej taki artykuł i do niego odsyłamy.

5 zasad, dzięki którym będziesz wyrzucać mniej jedzenia i oszczędzać pieniądze

Zbieraj paragony

Dlaczego warto zbierać paragony? Będą one nam potem potrzebne do oszacowania domowego budżetu. Dzięki nim dokładnie wiemy na co wydajemy pieniądze. Wymaga to oczywiście chwili analizy, trzeba to wszystko rozpisać i policzyć, ale korzyści z tego są ogromne.

2016-12-13_101325

Poznanie naszych wydatków natomiast jest bardzo ważne z punktu widzenia oszczędzania pieniędzy. Dopiero gdy dowiemy się na co wydajemy pieniądze możemy skutecznie zacząć je oszczędzać. Pewnie teraz masz uczucie, że pieniądze rozchodzą się w powietrzu – nie wiesz co się z nimi dzieje. Abba fatima – były i ni ma.

Zaplanuj swój budżet domowy

Jeśli zaczniesz oszczędzanie szybko zauważysz, że masz więcej pieniędzy, a zarabiasz tyle samo. Wtedy kolejnym krokiem jest planowanie domowego budżetu. Domowy budżet to po prostu mówienie pieniądzom, gdzie mają iść zamiast zastanawiać się gdzie one same by poszły. Już wcześniej analizowaliśmy swoje stałe wydatki, mam nadzieję, że tutaj udało Wam się poczynić oszczędności. Podliczcie ile teraz miesięcznie wydajecie na te koszta. Jeśli zbieraliście paragony tak jak wcześniej pisaliśmy to już wiecie również ile miesięcznie wydajecie na jedzenie. Możecie tę sumę zawrzeć w swoim domowym budżecie.

money-256319_960_720

Jak planować domowy budżet

Teraz wypisz swoje przychody, czyli tyle ile rodzina wnosi do domowego budżetu. Odejmij od tego stałe koszta w postaci opłat i jedzenia i dokładnie wiesz ile pieniędzy Ci zostaje. Możesz teraz je rozplanować. Zalecam nie wszystko oszczędzać, dlaczego?

Bo po prostu wtedy nie czujemy przyjemności z życia. Należy sobie zrobić jakiś budżet na rozrywkę aby móc wyjść raz na jakiś czas z rodziną do kina. Zaplanować sobie fundusz wakacyjny aby w czasie urlopu nie siedzieć w domu, a chociaż wyskoczyć pod namiot nad jezioro. W życiu bardzo ważna jest rozrywka, to ona pozwala nam nabrać sił, odpocząć i zresetować się po ciężkiej pracy.

Resztę pieniędzy rozmieść tak jak uważasz to za stosowne, zasada powinna być jedna: minimum 50% oszczędności i 50% podzielone na inne kategorie np. rozrywka, edukacja dzieci (korepetycje) czy inne wydatki. Oszczędności posłużą nam na czarną godzinę lub pozwolą naprawić np. dach. Człowiek żyje w dużo mniejszym stresie gdy wie, że ma odłożone parę tysięcy na nagłą sytuację. Nie trzeba nagle szukać pieniędzy na ubezpieczenie samochodu i zadłużać się na karcie kredytowej, którą ciężko potem spłacić.

Jeśli miałaś jakieś karty albo debety na koncie postaraj się je najpierw z oszczędności spłacić. Jak tak zrobiłam, a gdy udało mi się spłacić je i gdy już miałam rozpisany swój budżet domowy i zapinał się on to po prostu je zamknęłam. I wiecie co, nie były mi już więcej potrzebne, mimo że wcześniej bardzo często z nich korzystałam. A przecież nic się nie zmieniło – magia :)

Podsumowanie

Planuję jeszcze inne artykuły bardziej zaawansowane, które pomogą Wam oszczędzać pieniądze w domu. Jednak wydaje mi się, że to są absolutne podstawy, od których trzeba zacząć. Jednak już one same potrafią przynieść spektakularne wyniki. Wszystko zależy jednak od naszego podejścia, musimy chcieć to robić i systematycznie wprowadzać to w życie. Spróbujcie, a na pewno będziecie zadowoleni. Pieniądze powodują wiele stresu w naszym życiu, który jest niepotrzebny. Zwłaszcza ich brak. Możliwość oszczędzania daje nam jednak poczucie spokoju i stabilizacji finansowej.

Przeczytaj również: Kredyty mieszkaniowe – co warto o nich wiedzieć?

Podobne artykuły