Oliwa z oliwek i jej zastosowania w domu

Porady Data publikacji: 23 lutego 2015 / Aktualizacja: 2017-04-03

Oliwa z oliwek ma wiele ciekawych zastosowań, które możemy wykorzystać w naszym domu. I nie mam tutaj na myśli dodatku do sałatek :)

Porządki

Nie wszyscy wiedzą, że oliwa pozwala pozbyć się uporczywych plam czy naklejek. Możesz ją wykorzystać również do czyszczenia przypalonych garnków czy patelni. Jedyne co będziesz do tego potrzebować to oliwa oraz gruboziarnista sól. Posyp patelnie solą i dodaj trochę oliwy, a następnie porządnie wyszoruj.

Oliwą możesz również czyścić drewno. Oliwienie blatów czy desek do krojenia sprawia, że nie chłoną one wody i są odporne na zabrudzenia. Np. soki z warzyw czy owoców nie zostawiają na nich plam. Każdą nową deskę przed pierwszym użyciem warto jest natrzeć oliwą z oliwek.

Oliwa z oliwek pomoże Ci również dbać o kamienny zlew. Regularne oliwienie go zabezpiecza go przed powstaniem trudnych do usunięcia plam oraz sprawia, że zlew wygląda jakby ciągle był umyty. Świetnie to nawilża kamień i podkreśla jego kolor.

Jeśli chcesz usunąć naklejki np. z nowych szklanek czy sprzętów to oliwa świetnie się do tego nadaje. Wystarczy nanieść na nie oliwę z oliwek i pozostawić na kilka minut, a następnie same odejdą bez żadnego problemu. Nie porysujesz już niczego próbując zedrzeć naklejki nożem.

Usuwanie rys oraz zadrapań

Meble z drewna bardzo łatwo jest uszkodzić. Powstają na nich rysy czy zadrapania, które następnie psują ich idealny wygląd. To sprawia, że przestają nam się tak bardzo podobać. Dobrym sposobem na nie jest oliwa z oliwek. Wystarczy przetrzeć ściereczką nawilżoną oliwą mebel (najlepiej cały, a nie tylko rysę). Robimy to wykonując okrężne ruchy pokrywając całą powierzchnię. Drobne zadrapania i rysy staną się mniej widoczne. Oliwa wyrówna ich koloryt. Dodatkowo meble zyskają delikatny połysk i warstwę ochronną.

Oliwa z oliwek uelastycznia włókna niektórych materiałów i konserwuje je. Wnika głęboko sprawiając, że meble wyglądają lepiej i posłużą nam dłużej. W ten sposób warto impregnować meble z ratanu lub wikliny. Dzięki temu zapobiegniemy pęknięciom i wysuszeniu surowca na słońcu. Meble będą miały ładniejszy, bardziej soczysty kolor i dłużej nam posłużą.

Impregnacja

Oliwa z oliwek sprawdza się nie tylko w przypadku mebli, ale również odzieży. Zwłaszcza rzeczy wykonanych ze skóry. Za pomocą oliwy z oliwek możemy impregnować skórzane buty, torebki czy kurtki. Wystarczy delikatnie nasączyć nią ściereczkę i dobrze wypolerować buty.

Jeśli były na nich delikatne zadrapania i rysy to będą one teraz mniej widoczne. Oliwa wsiąknie głeboko w materiał i sprawi, że będzie on bardziej odporny na działanie np. soli drogowej. Stworzy też wierzchnia warstwę ochronną np. przed wodą. Musisz jednak pamiętać, że oliwa nieco przyciemni kolor skóry, dlatego trzeba pokryć ją równomiernie aby nie były widoczne różnice.

Olejowanie za pomocą oliwy to świetny sposób na impregnację drewnianych podłóg, blatów czy desek kuchennych. Już wcześniej o tym wspominaliśmy. Drewno posiada specyficzną strukturę, która sprawia, że wilgoć wnika głęboko w nie. Jest to zwłaszcza niedobre w przypadku desek do krojenia. Rozmnażają się w nich w ten sposób bakterie. Impregnowanie ich oliwą chroni je przed wilgocią.

Podobne artykuły