Olejek kokosowy na wszystko

Zdrowie Data publikacji: 13 września 2016

Lecznicze właściwości olejku kokosowego

Olej kokosowy nazywany jest również potocznie masłem kokosowym zawiera w cenne dla organizmu kwasy, witaminy i pierwiastki. Zawarty w olejku kokosowym kwas laurynowy wspomaga odporność, chroniąc organizm przed atakiem wirusów, bakterii i grzybów.

Natomiast, uważa się że kwas foliowy ma działanie przeciw nowotworowe, a także reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Znajdujące się w oleju minerały w tym potas i magnez wspomagają prawidłową pracę serca, regulują jego rytm, chroniąc jednocześnie przed nadciśnieniem i zawałem.

Witaminy z grupy B wspomagają odchudzanie oraz regulują pracę układu pokarmowego. Fosfor i wapń poprawiają gęstość kości i zębów. Zawarta w olejku witamina Ci E chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Gdzie i jak stosować olej kokosowy?

Zastosowanie oleju kokosowego jest bardzo szerokie. Olejek kokosowy może być używany zarówno w kulinariach jak i kosmetyce. Jest hipoalergiczny i nie zawiera glutenu, dlatego szczególnie polecany jest alergikom i osobom chorym na celiakię.

Na co dzień można nim zastąpić olej lub masło. Pamiętajcie jednak żeby na nim nie smażyć. Chyba że nie boicie się szkodliwych i rakotwórczych substancji, które się aktywują podczas smażenia!

Dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi olej kokosowy często używany jest podczas pieczenia ciast i przygotowywania deserów.

Dzięki swoim właściwościom odżywczym i leczniczym olejek kokosowy możecie również używać zewnętrznie. Łagodzi egzemy, łuszczycę a dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym nawet przyśpiesza gojenie się ran.

Olejek kokosowy można użyć jako maseczkę na włosy a także jako krem na noc- wygładza zmarszczki i odświeża skórę. Nie polecam go jako krem na dzień jest zbyt tłusty i cera się świeci.
Peelingi z olejkiem kokosowym oprócz swoich właściwości ściernych odżywią doskonale skórę.

Zobacz przepis z użyciem olejku kokosowego :

Przepis na ciasteczka z olejkiem kokosowym 

Przepis na peeling z olejkiem kokosowym

  • 1 łyżka olejku kokosowego
  • 4 łyżki cukru brązowego

Składniki peelingu mieszamy ze sobą i nacieramy ciało podczas prysznicu. Peeling wystarczy stosować 1-2 razy w tygodniu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły