Jak odczytać informacje ze słupka przy drodze?

Motoryzacja Data publikacji: 18 lutego 2018

Słupki prowadzące U-1a czyli słupek drogowy kilometrażowy posiada 150cm wysokości (przed wkopaniem) i wykonany jest z białego tworzywa sztucznego oraz posiada dwa odblaski – czerwony i biały. Jednak to co najcenniejsze to informacje, które możemy z niego odczytać, a przydatne np. podczas zgłaszania wypadku i pomagające określić naszą pozycję.

Jak odczytać informacje ze słupka drogowego?

Na drogach kilometraż podawany jest na słupkach, które rozmieszczone są od siebie w odległości 100m. Kilometraż nazywany jest również pikietażem. To, że w Polsce mamy system 100m nie oznacza, że w innym kraju będzie taki sam.

Warto również pamiętać o tym, że informacja taka znajduje się jedynie na drodze utwardzonej bądź asfaltowej. Jednak już zlokalizowanie takiego słupka pomoże nam z dokładnością do 100m określić naszą pozycję na drodze podczas wzywania pomocy. A jest to bardzo cenna informacja, która przyśpieszy akcję ratowniczą i wręcz możemy nam uratować życie.

Na słupku kilometrażowym znajdziemy zatem następujące informacje w kolejności od góry:

  1. numer drogi, na której się znajdujemy
  2. kilometr tej drogi
  3. metry drogi

Dzięki takiej informacji służby ratownicze są w stanie co do 100m określić naszą pozycję. Dlatego pozwala to szybciej nas odnaleźć w razie wypadku.

Gdy będziemy mieli jakieś zdarzenie na drodze zobaczmy co widzimy na słupku przy drodze, koło którego się znajdujemy. W przypadku grafiki powyżej dowiemy się kilku cennych informacji, które pozwolą szybciej dotrzeć do nas służbom ratowniczym.

Po pierwsze wiemy, że znajdujemy się na drodze krajowej numer 17. Ta informacja nie zawsze przecież jest dla nas jasna, możemy podróżować na pamięć i nie znać wcale numeru drogi jaką się poruszamy. Następnie dowiadujemy się, że jest to już 234 kilometr tej drogi. Ta informacja pozwala nam ograniczyć naszą pozycję już z kilometrową dokładnością. Mamy jeszcze setki kilometrów danej drogi od 0-9. W tym przypadku jesteśmy na 400 metrze 234 kilometra drogi. To już pozwala nam podać naszą pozycję z dokładnością do 100m bez korzystania z GPS czy innych urządzeń.

Warto znać ten sposób określania pozycji na drodze. Podziel się nim ze znajomymi!

Podobne artykuły