Objawy zatrucia grzybami. Co robić gdy do niego dojdzie?

Zdrowie Data publikacji: 25 września 2019

Sezon grzybowy w pełni. Co chwilę możemy obejrzeć w galeriach znajomych na Facebooku czy Instagramie kosze pełne grzybów. Zbieranie grzybów to przyjemność sama w sobie. Bliskość natury, wyciszenie i skupienie. Oczywiście miło jest coś znaleźć, a potem przygotować w domu zasmażkę z grzybów, zupę czy sos do obiadu. Co prawda samo grzybobranie wydaje się bardzo prostym zajęciem, ale czyha tutaj na nas śmiertelne niebezpieczeństwo. Najlepiej zbierać grzyby, które są jadalne. Czasami jednak możemy się pomylić bo, niektóre z trujących grzybów przypominają te jadalne.

Jednym z bardziej znanych przykładów jest kania i muchomor sromotnikowy. Dla wprawionego oka grzybiarza różnica jest widoczna od razu. Jednak jeśli znajdzie się tutaj osoba, która nigdy wcześniej specjalnie nie interesowała się zbieraniem grzybów, a teraz udała się do lasu na zbiory, można się pomylić. O tym jak odróżnić kanię od muchomora pisaliśmy już na naszym portalu.

Oprócz grzybów jadalnych mamy oczywiście trujące, których konsumpcja może zakończyć się śmiercią. Mamy również grzyby niejadalne, które nie zaszkodzą nam śmiertelnie, co prawda po ich zjedzeniu pojawią się problemy trawienne. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, a nie leczyć. Dlatego zachęcamy Was do zapoznania się z tym artykułem. Jeśli jednak po zjedzeniu grzybów czujecie się gorzej warto znać objawy zatrucia i wiedzieć co w takiej sytuacji robić.

Objawy zatrucia grzybami

Objawy zatrucia mogą być różne w zależności od rodzaju grzybów jakie zjedliśmy i ich ilości co oczywiście wpływa na to jak wiele toksyn dostało się do naszego organizmu. Niektóre mogą pojawić się tuż po konsumpcji, a inne nawet po kilkunastu godzinach. Najniebezpieczniejszym ze wszystkich grzybów jest muchomor sromotnikowy. Objawy zatrucia nim pojawiają się dopiero po 8-16 godzinach od zjedzenia.

fot. By Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Jeśli nie udamy się z objawami do lekarza może nastąpić samoistna poprawa, ale nie oznacza ona braku zagrożenia. Toksyny zebrane w naszym organizmie mogą uszkodzić tak ważne dla życia organy jak nerki czy wątroba. Uszkodzenia są nieodwracalne. Dlatego zawsze po zjedzeniu grzybów zwracaj uwagę na takie objawy jak:

  1. nudności
  2. wymioty
  3. ból głowy
  4. ból brzucha
  5. biegunka
  6. podwyższona temperatura

Gdy pojawią się objawy zanim jeszcze zdążysz trafić do lekarza warto jest sprowokować wymioty. Nawet udanie się na SOR i otrzymanie pomocy może potrwać kilkadziesiąt minut lub dłużej. Dlatego warto pozbyć się jak najwięcej toksyn w ten właśnie sposób. Dobrym środkiem na pobudzenie wymiotów jest wypicie słonej ciepłej wody. Pamiętaj też by nie pić alkoholu ani mleka, wtedy toksyny wchłaniają się szybciej.

Zanim udasz się do lekarza sięgnij jeszcze do śmietnika i weź obierki po grzybach. Może coś zostało na talerzu albo w garnku? Pomoże to zidentyfikować to czym się zatruliście. Jeśli nic takiego nie masz nawet próbka wymiocin będzie przydatna.

Pamiętaj, jeśli objawy ujawnią się tylko u jednej osoby, a więcej osób jadło to samo danie to wszyscy wybierzcie się na pogotowie. To jak szybko pojawiają się objawy jest kwestią indywidualną. U innych mogą dopiero się pojawić, lepiej nie czekać.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły