Gdzie jest numer VIN w moim samochodzie?

Motoryzacja Data publikacji: 25 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2020-08-14

Gdzie jest numer VINWiele osób proszonych o jego podanie zaczyna zastanawiać się jak znaleźć numer VIN w samochodzie. Nie jest to trudne, a w zależności od producenta numer VIN może znajdować się w rożnych miejscach. Dzisiaj podpowiemy Wam gdzie go znaleźć we własnym aucie.

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót od angielskiej nazwy Vehicle Identification Number czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu. Składa się on z 17 znaków. Znajdziemy w nim cyfry oraz litery z wyjątkiem I, O oraz Q. Numer ten jest unikatowy dla każdego samochodu.

Rozkodowując numer VIN pojazdu możemy poznać jakie marki jest nasz samochód, jakie posiada wyposażenie, typ nadwozia lub silnik. Dowiemy się również kiedy został wyprodukowany i gdzie oraz jaki jest jego numer seryjny. Takie informacje pozwalają stwierdzić czy faktycznie mamy do czynienia z tym konkretnym samochodem.

W Internecie dostępne są dekodery VIN. Specjalny algorytm pozwala rozkodować informacje zawarte w numerze VIN pojazdu. Oczywiście informacje, które nam przedstawiają nie zawsze są pewne. Jednak ciekawostką jest, że swój własny dekoder numeru VIN uruchomiła Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK. Trzeba jednak znać również datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny. Jednak gdy chcemy sprawdzić samochód przed zakupem dane te w przypadku uczciwego sprzedawcy na pewno zostaną udostępnione. Podczas obowiązkowych badań technicznych spisywany jest przebieg samochodu dlatego już wiele aut, które znajdziemy na rynku wtórnym można sprawdzić w bazie CEPiK i sprawdzić oryginalność przebiegu.

Numer VIN pozwala nam również prześledzić historię danego samochodu co jest przydatne gdy auto chcemy kupić. Już samo wpisanie go w Google pozwala znaleźć ciekawe informacje np. przebieg. Jeśli auto było sprowadzone z zagranicy być może widniało w ogłoszeniu na zagranicznym serwisie, gdzie podany był numer VIN oraz przebieg samochodu. Tamte dane możemy porównać z tymi z oferty na lokalnym rynku.

Producenci samochodów prowadzą również dane, które gdy nabędziemy auto możemy sprawdzić w serwisie po numerze VIN. Dowiemy się wtedy jakie naprawy w samochodzie były wykonywane i jaki był wtedy przebieg samochodu. Ciekawym trikiem stosowanym przez osoby, próbujące potwierdzić cofnięty przebieg jest wizyta w ASO na jakiejś małej naprawie np. wymiana wycieraczek. Wtedy okazuje się, że auto przez kilka lat nie korzystało z serwisu ASO, a tu nagle pojawiła się taka mała naprawa. Dlatego najlepiej nie patrzeć na ostatnią wizytę, a kilka poprzednich.

Gdzie jest numer VIN?

Wiemy już teraz co zawiera numer VIN i w jakich przypadkach jego znajomość może nam się przydać. Gdy oglądamy samochód w komisie w zasadzie jesteśmy  w stanie sami sprawdzić numer VIN i go spisać, a następnie sprawdzić jego historię.

Wiedza ta również przydatna jest agentom ubezpieczeniowym, mechanikom i wszystkim innym profesjom, które na co dzień spotykają się z koniecznością udokumentowania numeru VIN pojazdu. Wtedy zazwyczaj pojawia się pytanie „gdzie jest numer VIN„, a właściciel wcale nie musi tego wiedzieć bo mógł on być mu nigdy nie potrzebny.

W zależności od producenta numer VIN znajdziemy w rożnych miejscach samochodu. Dlatego warto wiedzieć gdzie dokładnie w naszej marce samochodu ten numer jest ukryty.

W większości przypadków numer VIN znajdziemy za szybą od strony kierowcy. Ale warto pamiętać, że nie zawsze może on tam się znajdować. Jeśli go nie ma należy go szukać w innym miejscu w zależności od producenta.

Łatwym sposobem na lokalizację miejsca umieszczenia numeru VIN w naszym samochodzie, jest skorzystanie z bazy numervin.com. Znajdziesz w niej bogatą listę modeli samochodów wraz z lokalizacją numeru VIN.

Wystarczy wejść na stronę, a następnie korzystając z wyszukiwarki odnaleźć model naszego samochodu.

fot. numervin.com

W odpowiedzi otrzymamy informację, gdzie jest vin oraz zdjęcia i rysunek poglądowy, które ułatwią nam odnalezienie tego numeru na naszym aucie.

Podobne artykuły