Nie długo na stacjach paliw znajdziesz nowe oznaczenia. Nie pomyl się tankując!

Motoryzacja Data publikacji: 05 lipca 2018

Nowe etykiety paliw zostaną wprowadzone we wszystkich 28 państwach członkowskich i krajach EOG. Wielka Brytania sama zdecyduje, w jakim stopniu unijne przepisy będą u niej stosowane po Brexicie. Tankując warto zwracać uwagę na szyjkę pistoletu od paliwa. Szyjka automatu z benzyną zawsze jest mniejsza niż szyjka automatu z olejem napędowym. Gdy napełnimy bak złym paliwem, nie należy odpalać samochodu tylko wezwać pomoc drogową, która wypompuje z baku paliwo i naleje właściwe.

Regulacje te mają na celu ułatwić konsumentom krajów członkowskich zakup odpowiedniego paliwa. Dlatego wypracowano nowe wymogi etykiet, które wprowadzone zostaną od października 2018 roku i zamienią wszystkie, które znamy dotychczas. Nowe etykiety będą obecne na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego czy gazu od 12 października 2018 roku.

Benzyna

Znak dla benzyny ma postać kołka z literą E w środku i oznaczeniem specyficznym dla biokomponentów zawartych w benzynie.

Olej napędowy

Będzie oznaczony kadratem z zaokrąglonymi rogami i literą B w środku. XTL oznacza syntetyczny olej napędowy nie wykonany z ropy naftowej.

Gaz

Paliwa gazowe oznaczone będą rombem.

Więcej na ten temat przeczytacie w tym dokumencie.

Źródło artykułu: http://www.fuel-identifiers.eu/docs/QA-consumers-PL.pdf

Podobne artykuły