Nocne skurcze – jak sobie z nimi radzić?

Zdrowie Data publikacji: 05 lipca 2016

DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Nocne skurcze to nic przyjemnego. Gdy wyrywa nas ze snu ból jesteśmy w ciągu dnia ociężali i niewyspani. Do tego jest to bardzo bolesne doznanie i jego pokłosie odczuwamy jeszcze przez większość dnia. Najczęściej podczas snu dochodzi do skurczy łydek. Jednak zanim przejdziemy do leczenia ich zastanówmy się co je wywołuje.

1. Za mało płynów

Najczęściej mówi się, że jeśli masz skurcze to pewnie masz mało magnezu. To też prawda, ale odwodnienie to również bardzo prawdopodobny powód. Przecież 75% tkanki mięśniowej to woda, która pomaga mięśniom się kurczyć i ułatwia ich rozluźnianie – gdy jej jest za mało zachowanie te jest upośledzone i dochodzi do skurczy. Może je powodować również nadmiar kawy, jeśli dużo jej pijecie czy nadużywanie alkoholu.

Slide-woda1

Dlatego pamiętaj o tym by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas dnia. Przed snem wypij również szklankę wody aby zapobiegać skurczom. 

2. Niedobory składników odżywczych

Niedobory takich składników odżywczych jak sód, potas, wapń czy magnez mogą powodować skurcze mięśni podczas snu. Dlatego musimy zadbać o to by nasza dieta była bogata w te składniki odżywcze.

kolo

Źródła sodu

Głównym jej źródłem jest sól, ale musimy uważać aby nie spożywać jej zbyt dużo. Z reguły jednak przekraczamy normy spożywania soli dlatego może to nie być w Twoim przypadku problemem.

Źródła potasu

Cennymi źródłami potasu są morele suszone, figi suszone, awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, pomidory czy grejpfruty.

Źródła wapnia

Oprócz produktów mlecznych znajdziesz je także w migdałach, soi, jarmużu, pistacjach, nasionach słonecznikach, szczypiorku, orzechach włoskich.

Źródło magnezu

Magnez znajdziesz w czekoladzie, awokado, pestkach dyni, kaszy gryczanej czy bananach.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły