Nie znasz hasła do Wi-Fi? W ten sposób możesz połączyć się z siecią!

Technologie Data publikacji: 02 października 2022

Zazwyczaj hasło do sieci zapisane jest na specjalnej naklejce, która znajduje się na naszym routerze przekazanym przez dostawcę internetu. Hasło to jednak można zmienić i nawet warto to zrobić. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo naszej domowej sieci. Problem tworzy się, gdy go zapomnimy i chcemy szybko udostępnić internet naszym gościom, lub sami jesteśmy w gościach. Na szczęście istnieje sposób, aby bez niego połączyć się z siecią. Nie martw się! Jest bezpieczny, trzeba bowiem mieć dostęp do routera.

Jak działa przycisk WPS w routerze?

Przycisk WPS czyli (Wi-Fi Protected Setup) pozwala na szybkie połączenie do domowej sieci nowych urządzeń bez podawania hasła do Wi-Fi. Po jego wciśnięciu przez chwilę urządzenie znajdujące się blisko routera będzie mogło połączyć się z siecią bezprzewodową bez podawania hasła do sieci. Czasem należy podać numer PIN, który zazwyczaj umieszczony jest na naklejce pod routerem.

Jak udostępnić hasło do Wi-Fi nie znając go?

Istnieją również inne sposoby, na to aby podzielić się z gośćmi swoją siecią Wi-Fi bez znajomości hasła. Jeśli korzystamy z urządzenia z systemem Android od wersji 10, to możemy wchodząc w ustawienia sieci Wi-Fi użyć funkcji udostępniania. Wtedy wygeneruje się kod QR, który wystarczy zeskanować na nowym urządzeniu, aby połączyć się z siecią.

Użytkownicy urządzeń Apple nie są również w gorszej sytuacji. Funkcja ta działa w iOS 11 i wyższym. Pozwala na udostępnienie sieci. Musimy mieć włączone Wi-Fi oraz Bluetooth na obydwu urządzeniach. Hotspot osobisty powinien być wyłączony, a urządzenie, któremu chcemy udostępnić sieć, musi znajdować się w pobliżu i być odblokowane.

Wtedy na urządzeniu, które nie ma dostępu do sieci, należy wybrać nasze Wi-Fi. U nas pojawi się wtedy komunikat, czy chcemy udostępnić hasło do Wi-Fi. Możemy więc to zrobić, a gość zyska dostęp do sieci, chociaż zapomnieliśmy hasła.

Podobne artykuły