27 sierpnia 2019

Nie rób tego przejeżdżając przez próg zwalniający! Niszczysz w ten sposób auto.

fot. By Goodstuff82Praca własna, Domena publiczna, Link

Progi zwalniające pełnią istotną rolę na naszych drogach, nie są jednak lubiane przez kierowców. Ta poprzeczna wypukłość na jezdni ma na celu ograniczyć prędkość pojazdów poruszających się po drodze. W przypadku przekroczenia prędkości i przejechaniu przez próg doświadczymy nieprzyjemnego uczucia, a sam samochód również nie będzie z tego faktu zadowolony. Częste przejeżdżani w ten sposób może skończyć się awariami układu zawieszenia i innymi kosztownymi problemami. Jednak nawet podczas przejeżdżania przez próg z dozwoloną prędkością, która zazwyczaj wynosi 20-30 km/h, również możemy auto zaszkodzić. Dzisiaj podpowiemy Wam czego nie robić podczas jego pokonywania. Dzięki temu nasze auto dłużej będzie sprawne technicznie.

Nie hamuj przed samym progiem

Prędkość należy wytracać wcześniej tak by do progu podjechać już z taką prędkością z jaką zamierzamy go pokonać. Na pewno zauważyliście, że podczas hamowania auto pochyla się do przodu. To dlatego, że jego środek ciężkości przesuwa się w tym kierunku. W tym momencie przednie amortyzatory są obciążone już samym hamowaniem, a my dodatkowo musimy pokonać nierówność na drodze w postaci progu zwalniającego. Przez hamowanie tuż przed samym progiem zawieszenie naszego samochodu dostaje dużo bardziej w kość. Dlatego zaleca się rozpocząć hamowanie wcześniej i powoli wjechać na próg.

Nie hamuj na samym progu

Gdy jesteś już na samym progu nie używaj hamulca. Koła podczas najeżdżania na próg również muszą się trochę napracować, a użycie w tej sytuacji hamulca może spowodować uszkodzenie elementów układu hamulcowego takie jak zaciski czy tarcze hamulcowe. Pozwoli to też trochę odciążyć zawieszenie, które jest sprawniejsze w momencie gdy koła toczą się zwobodnie.