Nie masz tych rzeczy w swoim samochodzie? Możesz dostać nawet 500 zł mandatu!

Motoryzacja Data publikacji: 18 sierpnia 2021

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce wyposażony musi być obowiązkowo w dwie rzeczy. Jeśli ich nie będzie i ujawni to kontrola Policji, otrzymamy mandat, który może wynieść nawet 500 zł. Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Co powinno znaleźć się w naszym samochodzie?

W rozporządzeniu znajdziemy szereg wymagań dotyczących pojazdów, które musi spełnić producent. Dwie rzeczy z wyposażenia naszego pojazdu są jednak zależne od nas i musimy o nich pamiętać. W przeciwnym wypadku możemy za to zostać ukarani mandatem.

Stąd w naszym aucie znaleźć powinien się trójkąt do ustawienia na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu. Dodatkowo nasze auto wyposażone powinno być w gaśnicę umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu. Gaśnica powinna oczywiście posiadać homologację.

Jaka kara grozi za brak tych rzeczy?

Za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego kontrolujący nasz pojazd policjant może wystawić mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Pamiętaj o tablicy rejestracyjnej

Tablica rejestracyjna jest dodatkowym elementem wyposażenia samochodu, o który powinniśmy szczególnie dbać. Przepisy jasno wskazują, że powinna być ona oświetlona oraz czytelna. Dlatego w naszej kwestii należy zadbanie o wymianę wypalonej żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej lub oczyszczenie jej w przypadku, gdyby była zabłocona lub zasłonięta przez warstwę gromadzącego się na niej śniegu.

Podobne artykuły