Naturalne produkty, które możesz wykorzystać do sprzątania

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2015-12-13 / Aktualizacja: 2017-10-05

Miniatura

Wiele produktów, które mamy w domu możesz wykorzystać jako środki czyszczące. Myślisz, że od zawsze istniał Cif czy Domestos? No jasne, że nie :) Nasze prababcie radziły sobie inaczej. Jest to zwłaszcza fajny sposób, gdy w domu mamy małe dzieci. Ograniczamy wtedy ich kontakt z niebezpiecznymi chemicznymi środkami.

Sok z cytryny

Możesz go wykorzystać na wiele sposobów. Przede wszystkim bardzo dobrze dezynfekuje więc warto przetrzeć nimi deski kuchenne. Działa również bardzo dobrze jako odplamiacz, a także jako środek dezynfekujący nieprzyjemne zapachy np. w lodówce.

Olejek kokosowy

Idealnie nadaje się do czyszczenie kabiny prysznicowej, wanny, zlewu czy toalety. Jeśli chcesz odświeżyć drewniane meble i nadać im blasku to również idealnie się do tego sprawdzi. Radzi sobie również z usuwaniem rdzy.

Ocet

Nadaje się jako naturalny udrażniać rur. Wystarczy wlać go do odpływu i zostawić na jakiś czas – dodaj wtedy też trochę sody oczyszczonej aby uzyskać lepszy efekt.  Octu możesz również użyć do sprzątania i mycia szklanych powierzchni czy glazury. Zrobiona pasta z octu i sody natomiast idealnie nadaje się do czyszczenia fug w łazience.

Soda oczyszczona

Świetnie pochłania zapachy i wilgoć. Można miseczkę sody schować gdzieś w toalecie by zawsze było w niej świeżo. Pasta z sody nadaje się do czyszczenia wielu powierzchni – w  tym piekarników, blatów, metalowych zlewozmywaków, okapów. Robimy ja z sody i wody, albo z sody i octu – jeśli zapach octu wam nie przeszkadza.

Ogórek

Jeśli zdarzy ci się, że dzieci porysują ściany kredkami to możesz pozbyć się takich plam za pomocą plasterków z ogórka. Wystarczy dobrze potrzeć ściany plasterkiem ogórka, a potem dokładnie miękką szmatką.

Sól

Idealnie nadaje się do czyszczenia przypalonych garnków czy osadów z kawy lub herbaty. Świetnie absorbuje wodę dlatego można ją użyć do zbierania trudnych i wilgotnych rzeczy np. wylane jajko wystarczy posypać solą a po chwili zebrać. Jeśli w piekarniku podczas pieczenia nakapie ci tłuszcz posyp go solą i piecz dalej. Potem bez problemu zbierzesz sól razem z tłuszczem. Możesz też zrobić własną pastę czyszcząca do wszelkich powierzchni z soli – płynu do naczyń i sody oczyszczonej i octu. Nie używaj do powierzchni, które możesz zarysować drobinkami sody.

 

Podobne artykuły