Najnowsze badania potwierdzają, że e-papierosy mogą prowadzić do nieuleczalnej choroby płuc!

Zdrowie Data publikacji: 25 stycznia 2017

E-papierosy zostały rozreklamowane jako zdrowa alternatywa dla zwykłych papierosów. Ograniczają substancje smoliste, która wdychamy wraz z dymem tytoniowym co sprawia, że nie musimy rezygnować z palenia jeśli chcemy zadbać o zdrowie. Okazuje się, że jest całkowicie inaczej.

Kwestię e-papierosów zbadał Harvard School of Public Health i doszedł do szokujących wniosków. Według przeprowadzonych badań 75% e-papierosów zawiera diacetyl, który może wywoływać nieuleczalne choroby układu oddechowego.

fot. aol.com

Choroba ta potocznie nazywana jest „popcorn lung”. Jest to wyniszczająca choroba płuc, która nie jest odwracalna. Powoduje bliznowacenie małych pęcherzyków, z których składają się płuca i skutkuje dusznością i nadmiernym kaszlem. Wygląda to podobnie jak u osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Autor badań Joseph Allen badając 51 różnych smakowych e-papierosów doszedł do wniosku, że co najmniej jedna trzecia z nich zawiera niebezpieczne toksyny takie jak diacetyl i acetoiny. Ten pierwszy wykorzystywany jest w wielu innych smakach poza maślanym smakiem popcornu, w tym dodawany jest do aromatów owocowych czy alkoholowych. Jest to szczególnie niepokojące, bo owocowe e-papierosy pozycjonowane są na rynku jako coś fajnego, coś po co bez nadzoru dorosłych sięga też młodzież, chociaż oficjalnie nie może ich kupić, wiemy jak wygląda życie.

Problemem jest to, że e-papierosy są stosunkowo nowym wynalazkiem. O ile dym tytniowo badany jest od wielu lat i bardzo dużo o nim wiemy, to e-papieros jest nowością. Dlatego spodziewam się, że nie będą to jedyne doniesienia, które o nich usłyszmy w najbliższym czasie.

Źródło artykułu: https://www.aol.com/article/news/2015/12/09/study-links-e-cigarettes-to-incurable-disease-called-popcorn-lu/21281029/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły