Na tej stronie sprawdzisz czy promocja na Black Friday jest prawdziwa!

Porady Data publikacji: 25 listopada 2021

To już kolejny rok, gdy w Polsce będziemy świętować Black Friday. To święto wielkich wyprzedaży, które przywędrowało do nas zza oceanu. Niestety w wydaniu wielu marketów z elektroniką odbiega ono od swojej idei dużych obniżek, na których zyskaliby klienci. Często ceny są wcześniej specjalnie podnoszone, aby potem można było je obniżyć. Daje to nam jedynie złudzenie promocji. Tak naprawdę kupujemy wtedy produkty po standardowych cenach, a czasami nawet drożej. Dlatego nie warto sugerować się przekreśloną ceną, a dokładnie sprawdzić czy promocja jest uczciwa.

Jak sprawdzić historię ceny na Black Friday?

W 2019 roku w sieci pojawiła się strona Fake Friday. W 2020 roku również została udostępniona i tak samo w tym roku. Specjalnie napisany przez twórcę strony bot kilka razy w miesiącu sprawdza ceny produktów w sklepach ze elektroniką. Następnie po wpisaniu nazwy produktu możemy na stronie sprawdzić najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach.

Dzięki temu możemy sprawdzić, czy produkt został faktycznie przeceniony. Wystarczy, że wejdziemy na fakefriday.org i wpiszemy nazwę produktu, producenta lub model. Zobaczmy dokładnie jak działa system.

Jak korzystać ze strony Fake Friday?

Weszliśmy na stronę jednego z wiodących marketów z elektroniką w Polsce. Następnie przeszliśmy do sekcji promowanej na stronie głównej jako Black Friday. Wśród polecanych przez sklep produktów znaleźliśmy Ekspres ciśnieniowy DE LONGHI ECAM 23.460.SB. Jego cena promocyjna to 1599 zł, a cena przekreślona (regularna) to 1999 zł. Wpiszmy jego nazwę na stronie Fake Friday. (Pamiętajcie, że nie każdy produkt może zostać znaleziony, ale jest ich tam naprawdę wiele i w większości powinniście wszystkie odnaleźć).

fot. fakefriday.org

Z wykresu dowiadujemy się, że cena regularna była niższa od tej, która podana jest przy produkcie. Promocja nie jest więc tak duża, jak mogłoby się wydawać na stronie, gdzie widzimy oszczędność aż 400 zł. Gdyby zamiast niej podana byłaby cena z października, wtedy zaoszczędzilibyśmy 190 zł. Mimo wszystko jest to nadal cena niższa niż w poprzednich miesiącach, więc można taki zakup rozpatrzyć.

Przy analizie opłacalności zakupu posłużymy się jeszcze porównywarką cen skąpiec. To da nam obraz tego, czy w innych sklepach produkt ten czasem nie jest teraz tańszy niż tutaj nawet w promocji na Black Friday.

fot. skąpiec.pl

Widzimy, że obecnie jest to faktycznie najtańsza oferta. Dlatego jeśli zależy Wam na tym ekspresie i chcecie go kupić teraz, to możecie zaoszczędzić. Jednak oszczędność nie wydaje się być tak duża jak na swojej stronie prezentuje to sklep.

W ten sposób możecie prześwietlić cenę każdego produktu i sprawdzić, czy promocja naprawdę się opłaca. Dzięki temu podejmiecie świadomą decyzję i faktycznie oszczędzicie pieniądze. Zachęcamy Was do weryfikacji promocji, z których chcecie skorzystać.

Podobne artykuły