7 grudnia 2014

Mycie okien na Święta Bożego Narodzenia – przydatne rady!

Wśród czynności porządkowych, które wykonujemy na Święta Bożego Narodzenia jest mycie okien. Nie jest to nic przyjemnego gdy na dworze jest zimno. Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować dla Was kilka rad, które pomogą Wam w tej czynności i sprawią, że okna będą lepiej domyte i zrobicie to szybciej.

Jak myć okna zimą

Pamiętaj, że gdy szyba jest zimna, a ty użyjesz ciepłej wody lub myjki parowej, możesz doprowadzić do uszkodzenia szkła. Użycie ciepłej wody może kusić, tym bardziej, że przy okazji grzeje ona dłonie, ale lepiej tego nie robić. Szyba może po prostu pęknąć. Okien nie myjemy również z tej strony, z której świeci słońce. Woda czy płyn szybciej wtedy wysycha, a na szybach powstają brudne smugi co sprawia, że mycie okien zajmuje nam więcej czasu. Najlepiej wybrać pochmurny, ale suchy dzień.

Czym myć okna zimą?

Możesz oczywiście wykorzystać płyn do mycia szyb, którego zwykle używasz. Polecam Ci jednak wypróbowania innego środka, który czyści okna bardzo skutecznie. Jego głównym składnikiem jest ocet. W przeciwieństwie do środków, które kupisz w sklepie, ten naprawdę nie zostawia smug. Wykorzystuję do tego wodę destylowaną, bo nie zawiera kamienia, który później na ramach mógłby się odkładać. Łączę ją z octem w proporcjach 1:1 i przelewam do butelki z atomizerem. Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem wszelkiego rodzaju zabrudzeń z szyb i ram. Do płynu możecie dodać nawet kilka kropel gliceryny, dzięki temu na szybach i ramach wolniej będzie osadzał się kurz.

Do wycierania szyb używam ręczników papierowych z celulozy, bardzo dobrze pochłania wilgoć i nie zostawia takich białych meszków, które zostawiają tańsze ręczniki z marketów.