Mrugasz długimi by ostrzec przed kontrolą? Możesz dostać mandat.

Motoryzacja Data publikacji: 15 marca 2021 / Aktualizacja: 2023-12-07

Ostrzeganie kierowców długimi światłami przed kontrolą policji to element drogowej grzeczności, którą często stosujemy. Niestety może to skończyć się dla nas przykrą niespodzianką, jeśli zarejestruje nas nieoznakowany radiowóz.

Jaki mandat za mruganie długimi?

Będąc w trasie, możemy natrafiać na patrole drogówki, która sprawdza, czy kierowcy poruszają się z dozwoloną prędkością. Często po przejechaniu tego miejsca kierowcy dają sobie znać o tym, że nie długo czeka patrol i lepiej zwolnić. Sygnałem informacyjnym jest tutaj mruganie długimi światłami.

Takie ostrzeganie się nawzajem może skończyć się mandatem. Osoba ostrzegająca może dostać mandat karny w wysokości 200 zł i 4 punkty karne za korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z przepisami. Co ciekawe, policja ma prawo skorzystać też z innego rodzaju wykroczenia, które dotyczy nadużywania sygnałów dźwiękowych lub świetlnych. Wtedy mandat będzie wynosił 100 zł i nie otrzymamy za to punktów karnych. To, którą karę otrzymamy, będzie jednak zależało od policjanta.

Jak jeszcze ostrzegają się kierowcy?

Kierowcy w celu ostrzegania się przed zagrożeniami czy kontrolami korzystają również z CB Radia. Jest to jednak rozwiązanie kojarzące nam się bardziej z kierowcami zawodowymi niż z weekendowymi podróżnymi.

Ci natomiast często korzystają z aplikacji takich jak Yanosik. Jest to coś na wzór CB Radia, ale wbudowanego w telefon. Możemy w ten sposób dawać innym kierowcom znać o zagrożeniach na drodze czy kontrolach.

Podobne artykuły