15 marca 2021

Mrugasz długimi by ostrzec przed kontrolą? Możesz dostać mandat.

Ostrzeganie kierowców długimi światłami przed kontrolą policji to element drogowej grzeczności, którą często stosujemy. Niestety może to skończyć się dla nas przykrą niespodzianką, jeśli zarejestruje nas nieoznakowany radiowóz.

Jaki mandat za mruganie długimi?

Będąc w trasie możemy natrafiać na patrole drogówki, która sprawdza czy kierowcy poruszają się z dozwoloną prędkością. Często po przejechaniu tego miejsca kierowcy dają sobie znać o tym, że nie długo czeka patrol i lepiej zwolnić. Sygnałem informacyjnym jest tutaj mruganie długimi światłami.

Takie ostrzeganie się nawzajem może skończyć się mandatem. Osoba ostrzegająca może dostać mandat karny w wysokości 200 zł i 3 punkty karne.

Jak jeszcze ostrzegają się kierowcy?

Kierowcy w celu ostrzegania się przed zagrożeniami czy kontrolami korzystają również z CB Radia. Jest to jednak rozwiązanie kojarzące nam się bardziej z kierowcami zawodowymi, niż z weekendowymi podróżnymi.

Ci natomiast często korzystają z aplikacji takich jak Yanosik. Jest to coś na wzór CB Radia, ale wbudowanego w telefon. Możemy w ten sposób dawać innym kierowcom znać o zagrożeniach na drodze czy kontrolach.