Montując tak fotelik możemy dostać mandat. Wiele osób o tym zapomina!

Motoryzacja Data publikacji: 19 lipca 2020

Dzieci muszą być przewożone w samochodzie w foteliku dziecięcym. To jest oczywiste dla rodziców. Zazwyczaj fotelik montujemy na tylnym siedzeniu. Jeśli jednak często jeździmy sami, to aby mieć dziecko pod ręką, zdarza się, że fotelik montujemy pa siedzeniu pasażera z przodu.

Niepoprawny montaż fotelika z przodu

Przepisy pozwalają nam na to by przewozić dziecko w foteliku na przednim fotelu.

Jeśli posiadamy fotelik umieszczony tyłem do kierunku jazdy to musimy pamiętać o tym, że poduszka powietrzna musi być wyłączona. Jeśli tego nie zrobimy grozi nam mandat w wysokości 150 zł.

Jest to istotne nie tylko dlatego, że możemy dostać mandat. To również bardzo ważne, ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Poduszka powietrzna wyrzucana jest z kokpitu samochodu z ogromną prędkością i siłą. Może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach urazów w ciele dziecka.

W wielu samochodach poduszka powietrzna pasażera dezaktywowana jest za pomocą kluczyka. Przełącznik znajduje się wtedy zwykle z prawej części kokpitu i staje się widoczny gdy otworzymy drzwi.

W innych natomiast poduszka może być wyłączona automatycznie po użyciu systemu isofix. Dlatego warto dobrze zapoznać się z instrukcją naszego samochodu i zobaczyć w jaki sposób poduszka pasażera z przodu jest dezaktywowana.

Podobne artykuły