Jak medyczna marihuana pomaga w leczeniu chorób

Zdrowie Data publikacji: 26 lipca 2017 / Aktualizacja: 2020-09-07

Właściwości medycznej marihuany są przez jej zwolenników szeroko omawiane. Roślina ta leczy w sumie ponad 200 różnego rodzaju chorób: od bólu poczynając, poprzez choroby neurodegradacyjne i psychiczne, aż na nowotworach kończąc. Dlaczego więc wciąż nie została zalegalizowana? Jakie argumenty przemawiają za jej dekryminalizacją?

Właściwości i zastosowanie

Medyczna marihuana ma wiele właściwości, które czynią ją lekiem szczególnie przydatnym w leczeniu i łagodzeniu objawów wielu chorób. Wpływa nie tylko na centralny układ nerwowy, ale także łagodzi ból i niszczy komórki nowotworowe. Może więc stanowić lek nie tylko na choroby takie jak nerwice czy depresje, ale także na wrodzony zespół Tourette’a, szczególnie oporne na konwencjonalne leczenie odmiany epilepsji, czy wreszcie choroby neurodegradacyjne.

Badania wskazują, że jeden z preparatów medycznej marihuany – olejek z konopii – ma działanie przeciwzapalne i wspomaga trzustkę, przynosząc ulgę w cukrzycy.

Można więc stwierdzić, że medyczna marihuana to lek bardzo uniwersalny i stanowić może remedium na choroby, na które konwencjonalna medycyna nie znalazła jak dotąd skutecznych i bezpiecznych terapii.

20 chorób leczonych medyczną marihuaną:

 1. Depresja i stany lękowe.
 2. Zespół stresu pourazowego.
 3. Choroba Parkinsona.
 4. Zespół Dravet.
 5. Celiakia.
 6. Choroba Leśniewskiego – Crohna.
 7. Jaskra.
 8. Nowotwory – łagodzi skutki chemioterapii.
 9. Choroba Parkinsona.
 10. Choroba Alzheimera.
 11. Epilepsja.
 12. Miażdżyca.
 13. ADHD.
 14. Autyzm.
 15. Astma.
 16. Stwardnienie rozsiane.
 17. Alkoholizm.
 18. Choroby układu trawiennego.
 19. Migrenowe bóle głowy.
 20. Zespół Tourette’a.

Medyczna marihuana a nowotwory

Opublikowane w 2016 roku wyniki badań jasno wskazują na właściwości przeciwnowotworowe medycznej marihuany. Syntetyczny odpowiednik THC skutecznie, szybko i bezpiecznie niszczy komórki nowotworowe w żołądku.

Okazuje się także, że zawarte w medycznej marihuanie CBD powstrzymuje przenoszenie się złośliwych komórek nowotworowych na inne, zdrowe dotychczas, tkanki i organy. Odkrycia tego dokonali naukowcy z California Pacific Medical Center w San Francisco. Kannabidiol jest skuteczny w przypadku nowotworów piersi, prostaty, a nawet złośliwych nowotworów mózgu.

Także olej konopny CBD,  stosować można w przypadku nowotworów różnego rodzaju – zawiera on wystarczającą ilość CBD, by przynosić ulgę pacjentom.

Marihuana a leczenie bólu

Medyczna marihuana i olej z konopii to także skuteczny i bezpieczny lek na ból. Co ciekawe – marihuana była stosowana w leczeniu bólu różnego pochodzenia już od 3000 lat. W jakich przypadkach możemy więc liczyć na przeciwbólowe działanie medycznej marihuany? Oto one:

 • bóle towarzyszące chorobom takim jak stwardnienie rozsiane,
 • bóle w chorobach onkologicznych,
 • bóle pleców i stawów (np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów),
 • bóle głowy i migreny.

Na powyższe rodzaje bólu medycyna konwencjonalna nie znalazła do tej pory leków skutecznych i pozbawionych skutków ubocznych. Badania wskazują jasno, że pacjenci, którzy stosowali medyczną marihuanę, odczuli znaczącą ulgę w dolegliwościach bólowych, a jakość ich życia podniosła się.

Dlaczego warto zalegalizować marihuanę medyczną?

Jeśli medyczna marihuana rzeczywiście przynosi ulgę w tak licznych i poważnych schorzeniach – warto ją zalegalizować. Ilość osób cierpiących na nowotwory i inne poważne choroby i schorzenia rośnie z każdym rokiem. Medycyna konwencjonalna daje im możliwość przedłużenia życia, lecz jednocześnie nie podnosi komfortu tego życia i tak naprawdę nie leczy. Dopiero osoby cierpiące na choroby, których objawy trudno jest zniwelować, zdają sobie sprawę jak bardzo medyczna marihuana jest w stanie pomóc społeczeństwu. Tylko zdobywanie fachowej wiedzy w tym temacie jest w stanie zagwarantować obiektywny tok myślenia. Jeżeli chcesz zasięgnąć profesjonalnej porady fachowców na temat leczenia olejem z konopi koniecznie kliknij tutaj.

W Polsce, legalnie możemy korzystać z dobrodziejstw olejku konopnego z zawartością CBD. Ten składnik nie zawiera związków psychoaktywnych i skutecznie zwalcza objawy wymienionych wyżej chorób. Temat ten, jednak wciąż budzi kontrowersje a przyjmowanie medycznej marihuany nie do końca jest akceptowane przez społeczeństwo. W wielu przypadkach wynika to z niewiedzy i pozyskiwania złych informacji. Zanim zaczniemy pesymistycznie patrzeć na leczenie w ten sposób zasięgnijmy fachowych rad specjalistów. Jak się okazuje medyczna marihuana naprawdę może pomóc a efekty jej działania potwierdzają liczne badania. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły