Masz rower elektryczny? Być może musisz mieć OC, a nawet o tym nie wiesz.

Motoryzacja Data publikacji: 16 sierpnia 2022

Rowery elektryczne są coraz modniejszym środkiem transportu. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach ich właściciele powinny mieć wykupione obowiązkowe OC, a do tego prawo jazdy. Mało kto jednak o tym tak naprawdę wie. W przypadku wypadku, brak tej wiedzy może nas jednak skoro kosztować.

Kiedy trzeba mieć OC na rower elektryczny?

Rowery elektryczne potrafią osiągać spore prędkości. Im mocniejszy silnik elektryczny, tym ta prędkość może być większa. W przypadku roweru, którego moc przekracza 4kW właściciel powinien mieć już prawo jazdy, a do tego rower powinien być zarejestrowany i mieć obowiązkowe OC. Pojazd taki potrafi rozwinąć nawet 45km/h, a to sprawia, że jest traktowany jako motorower, a gdy przekracza tą prędkość, to nawet już jako motocykl.

Motorowerem mogą jeździć bez prawa jazdy osoby, które ukończyły 18 lat lub mają 14 lat i prawo jazdy kategorii AM. Jako motorower według przepisów traktuje się pojazd o mocy do 4kW z maksymalną prędkością do 45 hm/h.

Jeśli w rowerze elektrycznym zamontowany będzie silnik o mocy większej niż 4kW, a można to zrobić, to w takiej sytuacji w świetle przepisów rower będzie już motocyklem i powinien być zarejestrowany i ubezpieczony. Poruszanie się bez tego po drogach jest po prostu nielegalne. Za jazdę nim możemy dostać mandat (do 200 zł), a sprawa może nawet być skierowana do sądu. Do jazdy rowerem elektrycznym, który potrafi osiągać znaczne prędkości będzie potrzebne prawo jazdy typu A, a to sprawia, że osoba, która nim jeździ musi też mieć ukończone 18 lat.

Podobne artykuły