Maski smogowe – chronią przed smogiem i wirusami?

Zdrowie Data publikacji: 17 listopada 2020

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do obowiązku zakrywania ust i nosa, co przełożyło się na olbrzymi wzrost zainteresowania maseczkami antysmogowymi, maskami przeciwpyłowymi czy przyłbicami. Czy maska antysmogowa faktycznie działa i czym różni się od zwykłej maseczki chirurgicznej czy materiałowej?

Czy maski smogowe działają?

Tak. Maski smogowe chronią nasz układ oddechowy przed zanieczyszczeniami pyłowymi, jak i gazowymi. Dzięki starannie zaprojektowanej konstrukcji są w stanie wychwycić cząsteczki o średnicy nawet 0,01 mikrona. Idealnie sprawdzą się więc dni smogowe (więcej na temat smogu na dedykowanym blogu niebójsmoga.pl). Pomogą również zatrzymać alergeny, neutralizują nieprzyjemne, drażniące zapachy (kleje, żywice, farby).

W obecnej pandemicznej sytuacji, pomogą uchronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2 (choć pamiętajmy, że samo noszenie maseczki nie wystarczy i należy stosować się do zasad higieny). Warto jednak wiedzieć, iż skuteczność ochrony może się różnić w przypadku różnych modeli. Dlatego też wybierając maskę smogową warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: 

Jak wybrać maskę smogową dla siebie?

Zwróć uwagę na filtry

Zastosowane filtry bezpośrednio przekładają się na skuteczność ochrony przed zanieczyszczeniami. Im niższa klasa filtra, tym mniejsza skuteczność filtracji. Dlatego też warto szukać modeli z oznaczeniami filtrów FFP3 lub N99 czy N100. Gwarantują one najwyższą, ok. 99% ochronę przed drobnoustrojami krążącymi w powietrzu. Dowiedz się więcej o maseczkach z filtrem HEPA

Warto w tym miejscu zauważyć, iż badania te dotyczą warunków laboratoryjnych. W codziennej eksploatacji skuteczność filtracji może być nieco niższa ze względu np. na zużycie czy zanieczyszczenie filtra, jak również złe dopasowanie do twarzy (nie szczelne przyleganie, zaciąganie powietrza bokiem).

Dopasuj maseczkę do rozmiaru twarzy

Dobrze dopasowana maska smogowa powinno zakrywać jednocześnie nos i usta, sięgając jednocześnie czubka nosa, jak i końca brody. Do tego powinna dobrze trzymać się na uszach, powodując że maseczka nie będzie zsuwać się zbytnio w trakcie noszenia. Profesjonalne maski smogowe, mimo szczelnego dopasowania, nie ograniczają przepływu powietrza, nie wpływając negatywnie na komfort oddychania.

Jakie maski smogowe – przykładowe modele

Urbaner Pure 2.0 – cena: 179 zł

Urbaner Pure 2.0 to nowa propozycja na rynku masek smogowych, pochodząca od polskiego producenta. Model ten wyróżnia się 5-warstwowym filtrem powietrza, składającym się z dwóch warstw zewnętrznych, 2 filtrów HEPA oraz antybakteryjnej warstw z jonami srebra. W praktyce maseczka zapewnia 99,8% ochronę przed cząstkami stałymi zanieczyszczeń o wielkości 0,4 μm (wielkość najtrudniejsza do wychwycenia). Maski Urbaner dostępne są w 7 wariantach kolorystycznych i dwóch rozmiarach (S/M oraz L).

Decathlon Broyx 500 – cena: 129 zł

Maski Broyx 500 dostępne są w popularnej sieci sklepów Decathlon w cenie 129 zł. Oferują one 4-warstwową filtrację, gwarantując 99% ochronę przed zanieczyszczeniami stałymi. Maska Broyx 500 ma czaszę wykonaną z ażurowej włókniny poliestrowej, dzięki czemu jest lżejsza i bardziej paroprzepuszczalna. To odróżnia ją od modelu neoprenowego modelu Broyx 700, który jest bardziej stabilny i gwarantuje dodatkową ochronę twarzy przed warunkami pogodowymi. Maski sklepu Decathlon dostępne są w jednym kolorze (czarnym) i dwóch rozmiarach (M i L).

Dragon Mask Casual/Casual II – cena: 139/159 zł

Maski Dragon Mask Casual dostępne są w dwóch wariantach: Casual i Casual II. Nowszy model wyposażony jest w zaworki ułatwiające wymianę powietrza. Wyposażone w filtry N99 jest pochłaniają pyły zawieszone, metale ciężkie i inne szkodliwe cząstki stałe zanieczyszczeń, jak również neutralizuje częściowo drażniące zapachy. Każdy z wariantów dostępny jest w 4 kolorach oraz 3 rozmiarach maski (S – maski dziecięce, M oraz L – maski dla dorosłych).

Oczyszczacze powietrza = wnętrza wolne od zanieczyszczeń

Maski smogowe chronią nasze zdrowie na otwartej przestrzeni i w miejscach publicznych. Oczyszczacze powietrza pełnią bardzo podobną funkcję, strzegąc naszych prywatnych przestrzeni – domów i biur. Wyposażone w filtry HEPA i węglowe, skutecznie zatrzymują pyły zawieszone, tlenki węgla, siarki i azotu, metale ciężkie, alergeny, bakterie, wirusy, jak również węglowodory aromatyczne czy dym tytoniowy.

W zależności od wydajności sprzętu, oczyszczacz powietrza może stać na straży zdrowego powietrza w sypialni, salonie, pokoju dziecka, jak również w biurze, urzędzie, szkole czy przedszkolu. Największą zaletą oczyszczaczy jest ich autonomiczna praca, gwarantująca ochronę nawet 24/7. Kluczowy jest więc dobry tryb automatyczny, który odpowiednio zinterpretuje panujące warunki i dobierze do nich intensywność oczyszczania. Sprawdź www.ranking-oczyszczaczy.pl i znajdź optymalny oczyszczacz dla siebie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły