Mandat za kulig za samochodem – ile wynosi?

Motoryzacja Data publikacji: 14 stycznia 2021

Dzieci uwielbiają śnieg, a jedną z zabaw w śniegu jest jeżdżenie na sankach. Fajnie gdy sanki te są ciągnięte przez rodziców. Z pewnością z dzieciństwa pamiętacie kuligi. Może więc przyjść Wam do głowy pomysł aby urządzić kulig samochodem i przyczepić do niego na lince holowniczej sanki, a następnie pociągnąć w ten sposób dzieci.

Mandat za kulig za autem

Dzieci z pewnością powitają tę zabawę okrzykami radości. Niestety policja może jej nie podzielić. Kulig za samochodem może stanowić zagrożenie, nawet gdy staramy się jechać powoli i bezpiecznie.

Nawet jeśli zdecydujemy się wyjechać do lasu i tam urządzić kulig, może spotkać nas z tego powodu kara. Zabrania tego wprost kodeks drogowy. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym kierującemu pojazd zabrania się:

2. Zabrania się kierującemu:
4) ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu;

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, Art. 60 Zakazy związane z oznakowaniem i użytkowaniem pojazdu

Za wykroczenie w takiej sytuacji grozi nam kara do 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Jeśli więc chcemy w bezpieczny sposób i bez narażania się na karę zorganizować dzieciom kulig to musimy skorzystać z opcji zaprzęgu konnego wyposażonego w płozy.

Sprawia to, że najlepiej jest po prostu skorzystać z oferty kuligu, którą posiada wiele gospodarstw agroturystycznych.

Podobne artykuły