Lekarz Bartosz Fiałek opublikował poradnik jak samodzielnie w domu leczyć COVID-19

Zdrowie Data publikacji: 16 listopada 2020

Lekarz Bartosz Fiołek opublikował na swoim profilu na Facebooku instrukcję postępowania gdy mamy COVID-19, ale nasz stan nie wymaga przebywania w szpitalu. Mówi on o tym jak powinniśmy postępować w przypadku zachorowania. Jednocześnie sam jest chory na COVID-19.

Jak zaznacza, ok. 80% zakażeń przebiega łagodnie. Możemy wtedy nie mieć żadnych objawów lub będą one lekkie. W przypadku ok. 20% zakażeń zakażenie przebiega średnio, średnio-ciężko, ciężko i krytycznie. Przypadki krytyczne wymagają leczenia w szpitalu.

Objawy, po których powinniśmy zgłosić się do lekarza

Lekarz Bartosz Fiałek wylicza objawy, które są alarmujące i po ich wystąpieniu powinniśmy poszukać pomocy lekarskiej. należą do nich:

 1. Duszności
 2. Ból w klatce piersiowej
 3. Gorączka (nie reagująca na leki)
 4. Sinica
 5. Niemożliwość utrzymania stanu czuwania i inne zaburzenia neurologiczne

W przypadku łagodnego przechodzenia koronawirusa objawy mogą być podobne do innych wirusów. Bartosz Fiałek wymienia gorączkę, osłabienie, zmęczenie, katar, kaszel, utratę węchu i smaku, bóle mięśni, bóle stawów, bóle głowy, zagadkowe bóle oczu, zapalenie spojówek, nudności i wymioty.

Jak leczyć COVID-19 w domu?

Lekarz Bartosz Fiałek informuje w jaki sposób postępować, gdy jesteśmy zarażeni i znajdujemy się w domu.

 1. Nie stosujemy suplementów w postaci witamin A, z grupy B, C, D3, E, cynk, liofilizat z buraka, magnez itd. Ostrzega również przed samodzielną suplementacją witaminy D3.
 2. W razie gorączki i bólu stosujemy leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen)
 3. W razie kaszlu stosujemy syrop przeciwkaszlowy
 4. Dużo staramy się odpoczywać i spać
 5. Stosujemy dietę śródziemnomorską
 6. Pijemy dużo wody (2.5-3 l na dobę) – jeśli nie ma przeciwskazań

Zachęcamy Was do przeczytania całej wypowiedzi. Staraliśmy się wyjąć z niej jedynie najważniejsze informacje, ale warto zapoznać się z pełną treścią, która znajduje się poniżej.

PORADNIK COVID-19 – co robić, kiedy zachoruję? (Zalecenia medyczne) Z uwagi na wielu niemedycznych obserwatorów tej…

Opublikowany przez Lekarz Bartosz Fiałek Sobota, 14 listopada 2020

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły