Którą stroną zakładać tarczę do szlifierki

Porady Data publikacji: 02 maja 2016 / Aktualizacja: 2021-01-10

Zawsze przy używaniu narzędzi należy pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa oraz tym w jaki sposób zakładamy tarczę na szlifierkę i jakich tarczy używamy.

2016-05-02_222256

Tarcze najczęściej oznaczone są kolorem. Kolor niebieski oznacza tarczę przeznaczoną do cięcia lub szlifowania metalu. Kolor zielony tarcze do cięcie betonu, a kolor żółty, czerwony czy pomarańczowy cięcie i szlifowanie stali nierdzewnej. 

Zwróć również uwagę czy tarcza jest dostosowana do obrotów Twojej szlifierki.

2016-05-02_222049

Tarcze zazwyczaj zakłada się nadrukiem do góry (nie jest to jednak regułą). Po drugiej stronie wytłoczony jest specjalny rowek, który jest wzmocniony i w nim chowa się nakrętka od szlifierki dociskająca tarczę i niepozwalająca jej wibrować ani odpaść.

2016-05-02_222256

Warto też sprawdzić czy na tarczy opisany jest kierunek cięcia. Często jest on zaznaczony po prostu za pomocą strzałki na etykiecie tarczy. Wtedy tarczę musimy założyć zgodnie z informacją o kierunku cięcia, którą zawarł na niej producent.

tarcza-diamentowa-turbo-do-ciecia-betonu-kamienia-twardej-ceramiki-gresu-cienkiego-kamienia-1194-1000x1000

Szlifierka kątowa ma ustawione obroty w ten sposób, że tarcza kręci się w Twoim kierunku. Dlatego wyrzut iskier następuje zawsze na osobę operującą narzędziem, a nie na osoby w otoczeniu. Do tego zmienione obroty w szlifierce, które wyrzucałyby iskry przed siebie może spowodować, że operujący szlifierką uderzy się operującym urządzeniem. Nie łatwo jest ją zatrzymać, a cięcie do przodu po prostu prosi się o jakiś wypadek.

Pamiętaj też by zawsze użyć dołączonego do szlifierki klucza aby jeszcze dociągnąć zabezpieczenie mocniej niż jesteśmy w stanie zrobić to gołymi rękami.

2016-05-02_222713

Używajmy też ochraniacza, który zazwyczaj kupujemy ze szlifierką. Zapobiegnie on wystrzałowi odprysków w naszą twarz, albo odrobinek popękanej tarczy. Osłona powinna być dopasowana do tarczy. Jej zdjęcie może nastąpić jedynie gdy szlifujemy krążkami papieru ściernego. Jeśli szlifierka przeznaczona jest do tarcz 115mm nie zakładajmy na nią tarcz 125mm bo obroty i wibracje mogą spowodować wypadek. Sprawdź sklep posiadający profesjonalne oraz bezpieczne tarcze diamentowe.

Podobne artykuły