Ile kosztuje ścięcie drzewa? Cena wycinki drzewa na 2018 rok.

Kategoria: Lifestyle Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-01-16

Ile kosztuje wycięcie drzewa? Jakie formalności trzeba dopełnić, jak zgłosić wycięcie drzewa i kiedy trzeba to zrobić? Ile wynosi kara za usunięcie drzewa bez zgody? Zobacz!

Co trzeba zrobić żeby wyciąć drzewo w 2018 roku

Zacznijmy od nowelizacji ustawy, która miała miejsce 17 czerwca 2017 roku. Przez chwilę cieszyliśmy się możliwością wycięcia drzew na naszej posesji bez zbędnych formalności, nowelizacja zniosła te przywileje i znów postawiła przed nami wymogi prawne co do wycinki drzew. Dlatego w 2018 roku jesteśmy zobligowani do uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew na terenie swojej posesji. W przypadku wycinki drzew bez zezwolenia grożą nam kary administracyjne.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Zgłoszenia wycinki drzew musimy zgłosić w przypadku gdy obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm jest większy niż:

 1. 80cm – topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty
 2. 65cm – kasztanowiec zwyczajni, robinii akacjowej, platanu klonistego
 3. 50cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew
 4. krzewów, których skupiska zajmują ponad 25 mkw. powierzchni działki

Jakie drzewa możemy wyciąć bez zgłoszenia?

 1. drzewa i krzewy owocowe
 2. drzewa i krzewy, które zostały złamane bądź przewrócone
 3. drzew i krzewów, które wymagają wycięcia w celu przywrócenia użytku gruntu rolnego
 4. krzewów i ich skupisk o powierzchni mniejszej niż 25 mkw.

Jak uzyskać zezwolenie na wycinkę drzewa

O wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa musimy ubiegać się w naszej gminie. Pamiętaj, że organ wydający opinię przeprowadzi na miejscu oględziny więc stan faktyczny podany musi być prawdziwy. Na miejscu powstanie protokół, który ma ważność 6 miesięcy.

Od momentu wykonania oględzin na działce gmina ma dwa tygodnie robocze na zgłoszenie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi możemy przystąpić do pracy.

Pobierz: Wzór zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa.

Jakie kary za wycięcie drzewa bez pozwolenia?

Pewnie zastanawiacie się jak duża kara czeka Was gdy jednak zdecydujecie się na wycięcie drzewa bez pozwolenia. Wysokość opłaty obliczana jest na podstawie obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130cm od gruntu mnożonego przez stawkę w złotych, która przypisana jest do danego gatunku drzewa.

Zazwyczaj stawki wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Są jednak gatunki drzew, za których mandat wynosi nawet kilkaset złotych za 1cm obwodu pnia. Dlatego np. gdy mamy drzewo, która na wysokości 130 cm ma obwód 120cm, a opłata za jego usunięcie wynosi 500 zł (to maksymalna opłata jaką można nałożyć określona w ustawie) to jego wycięcie będzie nas kosztowało 60 000 zł. Pamiętajmy, że rada gminy ma możliwość określenia własnych opłat, dlatego zanim podejmiecie ryzyko upewnijcie się ile u Was wynosi grzywna za usunięcie drzewa.

Ile kosztuje wycięcie drzewa?

Pierwszą kwestią jest to, że za wycięcie drzewa musimy oddać należną za nie kwotę ginie. Oznacza to tyle, że po zmierzeniu obwodu drzewa na wysokości 130cm i pomnożeniu go przez stawkę określoną w ustawie możemy obliczyć ile za dane drzewo zapłacimy. Pamiętaj, że niezależnie od regionu cena ta musi być jednakowa.

Ceny sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za centymetr obwodu drzewa. Najtańsza jest np. topola, klon czy kasztanowiec zwyczajny, w których cena wynosi 12 złotych (do 100cm obwodu) i 15 zł (powyżej 100cm obwodu). Oznacza to tyle, że jeśli drzewo ma na wysokości 130 cm 100 cm obwodu to zapłacimy za jego usunięcie do gminy 1200 zł. Są jednak drzewa, które są znacznie droższe np. głóg, jałowiec, jarząb czy cis kosztują już 170 zł (d0 100cm) i 210 zł (powyżej 100 cm).

Załóżmy, że mamy już zgłoszona wycinkę i nie dostaliśmy w ciągu 14 dni odmowy z gminy oraz opłaciliśmy opłatę. Oznacza to, że teraz możemy przejść do szukania firmy, która dla nas drzewo bezpiecznie usunie z działki. W przypadku niski drzew zapewne poradzimy sobie sami, ale wyższe powinien już usuwać specjalista tak by nie zagroziło ono posesji sąsiada, ani budynkom znajdującym się na naszej.

Ceny będą oczywiście różne w zależności od regionu i uzależnione są od średnicy pnia. Najdroższe będą ceny drzew, których średnica pnia ma ok. 300cm. Koszt wycięcia takiego drzewa, to ok 500 zł i zajmie się tym alpinista. Za mniejsze średnice pnia zapłacimy kolejno:

 1. < 0 cm – 50 zł
 2. 21-30 cm – 80 zł
 3. 31-40 cm – 100 zł
 4. 41-60 cm – 130 zł
 5. 61-80 cm – 160 zł
 6. 81-100 cm – 200 zł
 7. 101-120 cm – 250 zł
 8. 120 > – 350 zł

Podobne artykuły