Koronawirus może znajdować się w Twoim domu. Zobacz jak go zabić.

Kategoria: Zdrowie
Data publikacji: 2020-03-16

Według Ministerstwa Zdrowia i NFZ w specjalnie przygotowanych materiałach na stronie rządowej o koronawirusie, koronawirus może przetrwać do kilku godzin, na rzeczach, na których znajdują się wydzieliny np. ślina. Możemy więc przenieść go na elementy wyposażenia domu jeśli dotkniemy ich brudnymi rękami, które wcześniej miały kontakt z koronawirusem np. podczas otwierania drzwi od bloku.

Co to oznacza? Jeśli mamy wątpliwości co do tego czystości naszych rąk, powierzchnie w naszym domu, których dotykamy warto byłoby zdezynfekować. Serwis cnet.com podał sposób na to, jak to zrobić.

Dezynfekcja powierzchni w domu w celu zabicia koronawirusa

Częste mycie rąk jest oczywiście nadal bardzo ważne. To jeden z najistotniejszych sposobów na zapobiegnięcie zakażeniu. Jednak podczas zwykłego dnia dotykamy wielu rzeczy, których wcześniej dotykali inni ludzie. Zanim wejdziemy do domu i umyjemy ręce dotykamy klamki od drzwi, szafki na klucze czy ostatecznie baterii w łazience. Dlatego aby zminimalizować zagrożenie zakażenia, warto takie powierzchnie zdezynfekować. Pamiętajcie również o tym, że tak samo dotykacie kierownicy samochodu czy dźwigni zmiany biegów.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Nadtlenek wodoru czyli dobrze nam znana woda utleniona pomoże nam w tym. Według cnet.com 3% roztwór nadtlenku wodoru był w stanie zabić koronawirusa na powierzchni w ciągu ośmiu minut. Dlatego możemy przelać wodę utlenioną do butelki z atomizerem, a następnie spryskać powierzchnie, których dotykaliśmy i zostawić je tak na kwadrans.

Czego jeszcze możemy użyć? Możemy takie przedmioty umyć 60-70% roztworem alkoholu. Jak podaje NFZ, środek dezynfekujący na bazie alkoholu o stężeniu minimum 60% pozwala chronić się przed zarażeniem. Taki środek możemy zrobić samodzielnie mieszając w odpowiednich proporcjach spirytus oraz wodę destylowaną. Najlepiej użyć wody destylowanej, aby na elementach wyposażenia nie zostawały białe ślady.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły