Koronawirus – jak dezynfekować telefon

Porady Data publikacji: 13 marca 2020

Telefon jest urządzeniem, z którego stale korzystamy i przez to znajduje się na nim wiele bakterii oraz wirusów, w tym może znaleźć się na nim koronawirus. Nawet jeśli umyjemy ręce po powrocie do domu, to nadal wirus może znajdować się na telefonie, a po umyciu rąk zapewne prędzej czy później weźmiemy go w nasze dłonie. Dlatego warto wiedzieć jak zdezynfekować telefon by zabić koronawirusa, a jednocześnie nie uszkodzić urządzenia.

Jak dezynfekować telefon

Zacznijmy od informacji, które możemy znaleźć na stronie pacjent.gov.pl, a która przygotowana została przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Według tych informacji wirusy mogą przetrwać do kilku godzin na rzeczach, na których znajdują się wydzieliny np. ślina. Należy zatem pamiętać o myciu rąk. Jednocześnie MZ informuje, że koronawirus przenosi się na pieniądzach, telefonach, klamkach, przyciskach wind. Dlatego dezynfekcji również warto poddawać te przedmioty codziennego użytku.

Serwis cnet.com podaje, że badania potwierdzają, że koronawirus może przetrwać na niektórych powierzchniach nawet dziewięć godzin. Jedną z tych powierzchni może być Twój telefon, który bierzemy w dłonie i przystawiamy do swojej twarzy podczas rozmowy.

Właściwe umycie rąk pomoże chronić bliskich i siebie, ale co z telefonem? Jego również powinniśmy dezynfekować. Ustosunkowało się do tego nawet Apple, które podało na swojej stronie, że możemy bez obaw wyczyścić telefon chusteczkami dezynfekującymi. Według cnet.com Samsung nie udzielił odpowiedzi na prośbę o komentarz dotyczący jego telefonów.

Mimo wszystko, warto dezynfekować telefony wszystkich marek i cnet.com zaproponował jak to robić i tą poradą dzisiaj się z Wami podzielimy. Pierwszą rzeczą jest to by używać chusteczek, a nie czystego alkoholu.

Chusteczki czyszczące zawierają 70% alkoholu, dlatego jeśli planujemy zrobić swój płyn czyszczący do telefonu nie powinniśmy przekraczać tego stężenia, aby nie zaszkodzić urządzeniu. Jak dokładnie obliczyć proporcje przedstawialiśmy już w przepisie na żel antybakteryjny do rąk.

W ten sposób możemy wyczyścić obudowę, chociaż cnet.com zaleca stosowanie dedykowanych chusteczek. Dlatego jeśli mamy taką możliwość warto je nabyć. Apple poinformowało, że można nimi czyścić również ekrany telefonów. Ja na swoim mam założoną folię ochronną więc w tym przypadku zmartwienie jest mniejsze i wyposażenie w nią telefon też jest dobrym pomysłem.

Swoje zalecenia wydała również AT&T. Sugerują aby 70% mieszankę alkoholu rozyplić na telefon, a następnie miękką ściereczką wytrzeć urządzenie, które w tym czasie musi być odłączone od zasilania i wyłączone.

Domowy płyn do dezynfekowania telefonu

Ja proponuję użyć po prostu spirytusu rozcieńczonego z wodą. Dzięki temu możemy zyskać odpowiednie stężenie alkoholu, które zabije koronawirusa. Żadna z substancji nie ma też właściwości ścierny, dlatego nie zniszczy naszego urządzenia i nie porysuje go.

Wszystkie składniki wystarczy wymieszać w buteleczce z atomizerem. Następnie spryskać urządzenie i wytrzeć miękką ściereczką. Taki środek do dezynfekcji możemy również używać w innych miejscach. Na przykład czyścić nimi klamki.

Składniki

  • 200 ml spirytusu 95%
  • 70 ml wody najlepiej demineralizowanej

Podobne artykuły