Koniec z darmowymi foliówkami z sklepach!

Lifestyle Data publikacji: 05 lipca 2017

Rocznie zużywamy dużo więcej foliowych torebek niż nasi sąsiedzi. Dlatego tym tematem postanowiło zajęć się Ministerstwo Środowiska i zniechęcić nas do ich używania. Najlepszym sposobem wydała się im nie edukacja, nie uświadamianie, a po prostu zniechęcenie nas dodatkową opłatą!

Znowelizowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi będzie nakładać dodatkową opłatę rewolwingową. W sklepach, w których foliówki są już za darmo poniesiemy opłatę, a w innych będą pewnie po prostu droższe.

Maksymalna stawka recyklingowa ma wynosić 1zł. Trzeba przyznać, że to dość duża kwota. Podczas jednych zakupów potrafimy zużyć nawet kilka foliowych torebek. Dlatego wydanie 5 złotych na zapakowanie zakupów może niektórych z nas zniechęcić do kupowania foliówek. Na to liczy właśnie Ministerstwo Środowiska i chce abyśmy na zakupy przychodzili ze swoimi wielorazowymi torbami.

Darmowe pozostaną nadal „zrywki” czyli te małe torebki, które znajdziemy np. na dziale z warzywami czy pieczywem. Używa się ich ze względów higienicznych do pakowania i oglądania owoców czy warzyw. Projekt nowelizacji zakłada jej wejście w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Źródło artykułu: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/koniec-darmowych-toreb-foliowych-bedzie-oplata,754058.html

Podobne artykuły