Kolejne zatrucie dziecka rośliną, którą wiele z nas ma w domu

Zdrowie Data publikacji: 30 maja 2016

Kolejne dziecko zatruło się rośliną, którą wiele z nas ma w swoim domu w doniczce. 5 letni Esteban grał w piłkę przed domem i poczuł silny ból brzucha. Niestety rodzice zbagatelizowali objawy, które jak się okazało były przyczyną wstrząsu anafilaktycznego.

1-2

Wszystko przez ciężkie zatrucie spowodowane rośliną doniczkową dosyć popularną w wielu domach — difenbachią (DieffenbachiaSchott). Wygląda tak jak na zdjęciu, masz ją w swoim domu?

3-2

Wszystkie części difenbachii zawierają igiełkowate kryształy szczawianu wapnia (rafidy). Ich połkniecie grozi poważnymi konsekwencjami. Nie trudno by zrobiło to ciekawe wszystkiego małe dziecko lub zwierze domowe. Może powodować to stany zapalne, obrzęki, mdłości, zaburzenia rytmu serca. Może to nawet zaburzyć zdolność mówienia do 10 dni. Roślina wyrzuca je gdy czuje się zagrożona.

Difenbachia to rodzaj rośliny pochodzącej z Ameryki. Roślina ta jest dosyć niska. Roślina jest wieloletnia i łatwa w utrzymaniu dlatego cieszy się popularnością w wielu domach. Cała roślina jest trująca, ale jest to zależne od wieku człowieka i ogólnego stanu zdrowia. Kontakt z rośliną i jej przypadkowe uszkodzenie skutkuje wystrzałem trucizny, najpierw możesz więc poczuć swędzenie, a potem inne objawy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły