Jeśli Twoje auto jest zepsute i nim nie jeździsz i tak musi mieć ubezpieczenie!

Motoryzacja Data publikacji: 29 kwietnia 2021

Załóżmy, że posiadacie rozbity samochód, który nie nadaje się do jazdy. Nawet nie ma fizycznej możliwości, aby autem tym poruszać się. W takiej sytuacji z pewnością nie chcielibyście płacić ubezpieczenia do czasu naprawienia samochodu i przywrócenia go do użytku. Niestety, jak dowiadujemy się z Business Insider Polska, nie ma takiej możliwości. Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jasno mówi o tym, że każdy samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Co oznacza to dla nas?

Dla nas oznacza to, że jeśli tylko nasze auto jest zarejestrowane, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Nawet, gdy auto jest zepsute i nie nadaje się do jazdy, ubezpieczenie to jest obowiązkowe i opłacamy je w pełnej wysokości. Nawet, gdy samochodem nie poruszamy się po drogach publicznych, a stoi ono choćby przez rok na naszym podjeździe lub w garażu.

Aby nie płacić OC musielibyśmy wycofać samochód z ruchu. Dużą pomocą z pewnością będzie możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Wtedy przez ten czas nie będziemy płacić pełnego OC. Niestety przepisy te jeszcze nie weszły w życie, ze względu na potrzebę dostosowania rozwiązań technicznych. Dlatego pozostaje nam czekać. Prawdopodobnie wejdą one w życie w 2022 roku, ale termin ten może się przesunąć.

Jeśli chcemy wycofać pojazd z użytku na stałe, możemy go zezłomować. Samochód możemy również sprzedać, jeśli znajdziemy na niego nabywcę.

Podobne artykuły