Jeśli odchudzasz się, a mimo to nie możesz stracić na wadze to może być powodem!

Zdrowie Data publikacji: 29 listopada 2016

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Jeśli ćwiczysz, jesteś na diecie, a mimo to wciąż nie możesz schudnąć lub utrata wagi jest niewielka to winę za to wszystko może ponosić kortyzol.

Czym jest kortyzol?

Kortyzol to naturalny hormon steroidowy wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Wywiera ogromny wpływ na metabolizm i potocznie nazywany jest hormonem stresu. Warto wiedzieć, że zatrzymuje w organizmie sól, a jak już wiemy sól zatrzymuje z kolei wodę. To natomiast nie pozwala nam się jej pozbyć i zapewnić odpowiednią jej cyrkulację.

man-742766_960_720

Kortyzol rośnie w sytuacjach stresowych. U osób, które długo żyją w stresie zauważa się charakterystyczny dla tego przyrost tkanki tłuszczowej w okolicach barku, twarzy i brzucha. Jednocześnie można mieć chude kończyny i ścienienia na skórze – to dosyć charakterystyczne oznaki.

Objawy wysokiego poziomu kortyzolu

 1. wahania nastrojów
 2. stany lękowe
 3. stany depresyjne
 4. stany gniewu
 5. bóle głowy
 6. permanentne zmęczenie
 7. kołatanie serca
 8. mały apetyt
 9. przyrost masy ciała
 10. problemy z trawieniem
 11. problemy ze snem
 12. słaba pamięć
 13. obrzęk twarzy
 14. tłuszcz na szyi tak zwany bawoli kark
 15. tłuszcz na brzuchu

To najczęstsze objawy wysokiego poziomu kortyzolu. Jeśli ciągle żyjesz w stresie przede wszystkim musisz uspokoić swoje życie i stany emocjonalne. To naprawdę nie pomoże Ci w diecie. Wiele można przeczytać o stresie i odchudzaniu, ale zazwyczaj nie bierzemy tego serio. Okazuje się jednak, że obydwie rzeczy mają bardzo duże korelacje. Jeśli chcesz walczyć z wysokim poziomem kortyzolu możesz również zacząć to robić za pomocą swojej diety.

Jak zmniejszyć poziom kortyzolu

Musisz zrezygnować z kilku rzeczy. Zacznij unikać kawy, alkoholu oraz produktów, które zawierają dużo tłuszczu albo słodzików takich jak aspartam.

Za to parę rzeczy warto wprowadzić do swojej diety. Jedz produkty bogate w fenyloalaniny takie jak jaja, brązowy ryż, kurczak, brokuły. Do tego produkty bogate w tryptofan czyli soja, nasiona oleiste czy mleko i wszystko co od niego pochodzi.  Na pewno przyda Ci się większy poziom witaminy B5 więc zacznij jeść daktyle, migdały, łososia i płatki owsiane. Do tego również warto spożywać fasolę i nasiona słonecznika :)

Oczywiście musisz pamiętać o tym aby wyeliminować sytuacje stresowe do minimum. Warto zadbać o swoje zdrowie, dobrze się wysypiać, korzystać z chwili relaksu. Może czasem trzeba nawet zmienić pracę na mniej stresującą, ale pytanie co jest ważniejsze, nasze zdrowie w długiej perspektywie czy praca w tym samym miejscu?

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-health/if-you-eat-right-and-still-cant-lose-weight-this-could-be-the-reason-269060/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły