Jeśli kupujesz żywą choinkę zobacz jak poradzić sobie z robactwem, które w niej żyje

Dekoracje Data publikacji: 2016-12-07

778e911e-abd7-4f12-87fd-d9cb34d8a678

Każdy kto kupuje na Boże Narodzenie żywe drzewko powinien przeczytać ten artykuł. Żywa choinka daje nam wiele radości. Pięknie pachnie i nadaje niepowtarzanej atmosfery. Jednak bardzo wiele osób wnosząc ją do domu zapomina, że często drzewko to jest domem dla wielu owadów. Insekty, które w niej mieszkają zapadają w zimowy sen, dlatego na dworze ich nie widać, ale gdy wniesiemy drzewko do domu budzone są z hibernacji w ciepłym środowisku.

Najczęstszymi gośćmi, których sprowadzamy do domu są mszyce. Choinka jest domem również dla czerwców, korników i roztoczy. Te natomiast mogą składać jajeczka i opanowywać inne rośliny w naszym domostwie. Białe krople na drzewku to w rzeczywistości jajeczka, które mogą być oznaką obecności ochojnikowatych. To małe insekty, które wysysają sok z igieł dlatego na nich znajdziemy jajeczka.

choinka-4

Co zrobić z choinką?

Przed wniesieniem go do domu zacznij od dokładnego obejrzenia drzewka czy nie ma na nim owadów, jaj czy kokonów. Jeśli znajdziesz robaki na jednym drzewku w sklepie to i pewnie reszta będzie je miała. Zanim wniesiesz je do domu dobrze nim wstrząśnij aby to co możliwe opadło jeszcze na dworze. Możesz o to poprosić sprzedawcę, niektórzy mają specjalne urządzenie do otrzepywania choinki z insektów.

choinka-9

Gdy wrócisz z drzewkiem do domu nie stawiaj go od razu w salonie. Pozostaw je na 24 godziny w garażu gdzie jest cieplej niż na zewnątrz. Po tym czasie jeszcze raz przejrzyj gałązki i otrzep drzewko. Gdy położysz je już w swoim salonie pamiętaj aby często wokół niego odkurzać. Insekty zazwyczaj pozostają na drzewku bo jest ono ich źródłem przetrwania, dlatego odsuń od drzewka inne rośliny aby nie miały gdzie się przemieścić i pilnuj aby utrzymać wokół drzewka porządek.

Musisz też uważać na źródło choinki. Dobry plantator nie pozwoli sobie na to by choinka była opanowana przez insekty bo padłaby mu cała hodowla dlatego stosuje regularne opryski. Jeśli jednak znajdziecie nieuczciwego sprzedawcę, który ma choinki z niewiadomego źródła, ale np. tańsze to może Was spotkać taka sytuacja. Tak samo jeśli choinkę sami wniesiecie z dworu np. z ogrodu.

Podobne artykuły