Jeśli kupujesz używane auto sprawdź tę jedną rzecz aby uniknąć oszustów!

Motoryzacja Data publikacji: 16 października 2018

Jak sprawdzić historię OC i AC samochodu przed zakupem? Wcześniej nie było to możliwe, ale teraz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy za darmo sprawdzić historię szkód z polis OC i AC. Dlaczego jest to tak ważne? Możemy w ten sposób uniknąć oszustwa i przykładowo, nie kupić auta, które wcześniej było przeznaczone do kasacji. Samochody takie często są dalej sprzedawane, ktoś je naprawia i wystawia na aukcji w Internecie nie umieszczając zazwyczaj informacji o wcześniejszej szkodzie całkowitej bo taka odstraszyłaby każdego kupującego.

Jak sprawdzić historię OC i AC

Aby sprawdzić historię szkód z OC i AC danego samochodu należy przejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwaracyjnego (ufg.pl).  Zacznijmy od prostego sprawdzenia czy samochód posiada polisę OC. Możemy to zrobić nawet w przypadku stłuczki by upewnić się, że ktoś podaje nam odpowiednie dane. W sekcji Sprawdź OC pojazdu wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN, a otrzymamy informację o tym, czy dany pojazd posiada aktualnego ubezpieczenie OC oraz kto jest ubezpieczycielem i jaki jest numer polisy. To ciekawa i często istotna informacja, którą na szybko możemy pobrać korzystając choćby z telefonu komórkowego.

Jednak w przypadku kupna samochodu informacja taka nie da nam wiele. Dlatego warto jest sprawdzić historię pojazdu. Niestety to jest utrudnione. Może to zrobić bowiem tylko właściciel pojazdu. Dlatego mamy dwa wyjścia, albo możemy zapytać właściciela o jego historię i ewentualnie udostępnienie informacji z bazy UFG, lub zrobić to samo zaraz po kupnie pojazdu i w razie zatajenia informacji odstąpić od umowy na tej właśnie podstawie. Aby sprawdzić historię OC i AC musimy przejść do zakładki Sprawdź przebieg ubezpieczeń OC i AC. Aby to sprawdzić musimy mieć konto, dlatego klikamy Zaloguj się, a następnie po prawej stronie Zarejestruj się.

Następnie przesłani zostaniemy do formularza rejestracyjnego. Po wypełnieniu wszystkich pól dostaniemy na adres e-mail link aktywacyjny. Otwieramy maila i klikamy zawarty w nim link.

Teraz musimy wypełnić wniosek o założenie konta, w którym podajemy swoje dane osobowe. Po wypełnieniu wniosku o założenie konta w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i wysłaniu go musimy poczekać na informację na e-mail po weryfikacji wniosku.

Gdy nasze konto będzie już założone, będziemy mogli skorzystać z pełnej funkcjonalności i sprawdzić historię OC i AC pojazdu, którego jesteśmy właścicielem. Należy o tym pamiętać bo nie możemy sprawdzić historii wpisów samochodu, który dopiero zamierzamy kupić. Możemy jednak poprosić o to właściciela, a jeśli nie zechce tego zrobić to również jest dla nas cenną informacją. Może chce coś ukryć?

Podobne artykuły