Czy to co je dziecko może mieć wpływ na jego zachowanie?

Parenting Data publikacji: 13 listopada 2016

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Czy zastanawialiście się czy dieta dziecka może mieć wpływ na jego emocjonalność i zachowania, które u niego obserwujemy? Okazuje się, że tak i to całkiem niemały.

Badania zostały przeprowadzone w szkołach podstawowych. Na dwa tygodnie dzieci dostały zmienioną dietę zarówno w stołówkach jak i sklepikach na terenie szkoły. Następnie sprawdzono w jaki sposób niektóre produkty oddziałują na ich zachowania. Okazało się, że w dosyć istotny sposób.

Słodycze a zachowanie

2016-11-13_223827

Słodycze to dla wielu dzieci ulubione przekąski. Jak one jednak wpływają na ich zachowanie. Jakie typy reakcji może wzmagać podwyższony poziom cukru we krwi małego dziecka?

Zjedzenie czegoś słodkiego przekłada się na duży skok insuliny. W dziecku zaczyna buzować energia. Staje się pobudzone i często popychane jest do zachowań agresywnych. Jak dobrze wiemy, bo nie raz pisaliśmy o tym podczas tematów diety – poziom cukru również bardzo szybko w tym przypadku spada. Wtedy dziecko zaczyna się robić rozdrażnione i nerwowe. Może też agresywnie zachowywać się gdy odmówimy mu drugiej porcji słodkich przekąsek – to uzależnia jak kofeina i inne używki.

2016-11-13_224216

Psychologie uważają, że słodycze spożywane w znacznych ilościach w wieku dziecięcym mogą być przyczyną problemów emocjonalnych w dorosłym życiu. Dzieci, które zostały pozbawione słodkich używek z czasem dużo lepiej radziły sobie z wybuchami agresji i nadpobudliwością, również te z zespołem ADHD.

Nie zapominajmy również o tym, że słodycze to multum barwników i sztucnych dodatków. Wiele z nich według badań Food Standards Agency z 2007 roku powoduje u dzieci nadpobudliwość. Pomijając również sam aspekt zachowania, na pewno nie chcemy by nasze dziecko było otyłe, miałe problemy zdrowotne i problemy z zębami. Słodycze bardzo mocno się do takiego stanu rzeczy przyczyniają. Dlatego warto ograniczyć u dziecka spożywanie słodkości i nauczyć go umiaru oraz spożywania alternatywnych przekąsek jak owoce czy warzywa.

Tłuszcze trans a zachowanie dziecka

Tłuszcze trans to utwardzone tłuszcze roślinne, o których nie raz Wam pisaliśmy i kazaliśmy unikać jak ognia. Zwiększają ryzyko cukrzycy i chorób serca. Obniżają płodność i mogą powodować zaburzenia ciąży u kobiet w stanie błogosławionym. Znajdziemy je w produktach do smarowania chleba jak np. margaryny.  Zawierają je też bardzo wiele wypieków cukierniczych w tym drożdżówki ze sklepiku szkolnego, które dzieci tak bardzo lubią.

2016-11-13_225105

Skoro wykluczamy je ze swojej diety aby żyć zdrowo i schudnąć to dlaczego pozwalamy je spożywać naszym pociechom?

Jak mówi stare przysłowie – co za dużo to niezdrowo. Podobnie jest w przypadku dzieci bo mogą one nasilać agresję co potwierdzają badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego.

Co warto by dziecko jadło?

Odeślemy Was do kilku naszych wcześniejszych artykułów, w których opisujemy produkty dobrze wpływające na rozwój, funkcjonowanie naszego organizmu oraz mózgu. Dowiecie się jakie produkty mogą nam pomóc w koncentracji i zdolnościach zapamiętywania, które tak istotne są dla dzieci w wieku szkolnym.

TOP 5 produktów spożywczych, które poprawią Twoją pamięć i koncentrację

Kilka powodów, dla których powinnaś jeść więcej ciemnej czekolady

Zacznij jeść jedno jajko dziennie. Zobacz dlaczego!

7 gotowych produktów, których powinnaś unikać za wszelką cenę!

Smalec lepszy od większości olejów roślinnych!

Owoce to fruktoza. Fruktoza to cukier. Jak jest więc ze zdrowiem w owocach?

Źródło artykułu: http://www.ajwendieta.pl/blog/dieta/dieta-emocjonalnosc-dzieci/

Podobne artykuły