Jest zapach, który odstrasza pszczoły i osy. Dzięki niemu możesz opędzić się od tych owadów np. na tarasie i zagwarantować bezpieczeństwo przed użądleniem dzieciom. Kiedy zaczynają latać pszczoły? Wszystko jest uzależnione od temperatury. W tym roku mamy bardzo ciepły kwiecień i pszczoły już pojawiły się w naszych ogrodach.
Pszczoły najlepiej czują się gdy temperatura zaczyna przekraczać 20 stopni Celsjusza, ale nie jest wyższa niż 37 stopni. Dlatego zwykle już w maju pojawiają się pszczoły, aż przez miesiące letnie. Jesienią gdy temperatura zaczyna już spadać poniżej 14 stopni Celsjusza pszczoły zaczynają tworzyć kłąb zimowy.
Gdy żądło wbije się w naszą skórę sączy się z niego jad. Jedno użądlenie zawiera ok. 0,012 mg jadu. Tyle już wystarczy aby powstałą opuchlizna wewnątrz ust czy jamy ustnej. To może zagrażać naszemu życiu jeśli jesteśmy na ten jad uczuleni.
Aby to sprawdzić wystarczy wykonać test polegający na badaniu krwi na obecność przeciwciał IgE. Ich występowanie świadczy o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej w przypadku użądlenia pszczoły czy osy.
Użądlenie pszczoły zazwyczaj objawia się bólem, swędzeniem czy zaczerwienieniem skóry. Jeśli nie jesteśmy ukąszeni to oprócz niemiłych dolegliwości skórnych wiele nam nie grozi. Po kilku godzinach objawy te powinny minąć. W przypadku licznych użądleń należy już skontaktować się z pogotowiem. Jad pszczół w takiej ilości może wpływać toksycznie na krwinki czerwone i komórki nerwowe, a nawet mięsień sercowy.
Oczywiście w najgorszej sytuacji są osoby uczulone i w ich przypadku dojść może do wstrząsu anafilaktycznego. To już nie są przelewki i wymaga to natychmiastowej pomocy lekarza. Może to bowiem skończyć się zgonem jeśli pomoc nie zostanie udzielona odpowiednio szybko.
Objawy wstrząsu anafilaktycznego
Jak temu zapobiec? Oczywiście należy unikać pszczół, ale gdy nie mamy takiej możliwości bo pojawiają się one w naszym ogrodzie i musielibyśmy przestać po prostu wychodzić na powietrze, to warto wtedy zastosować sposoby, które pszczoły odstraszają.
Warto również wykonać test i sprawdzić czy użądlenie pszczoły może być dla nas groźne. Wtedy nie tracimy cennego czasu na zastanawianie się i obserwowanie objawów, a po prostu od razu wzywamy pomoc medyczną. Dlatego warto całą rodziną dowiedzieć się czy jesteśmy odporni na jad pszczół.
Istnieją aromaty, których pszczoły nie lubią. Oczywiście innymi są wabione dlatego tak wiele pszczół znajdziemy w ogródkach cukierni czy kawiarni. Słodkie zapachy je wabią. Dla nas jednak istotniejsze jest to, jakie zapachy je odstraszają.
Warto również pamiętać, że te same zapachy odstraszają osy i szerszenie. Te są zdecydowanie bardziej „zadziorne” i skłonne do żądlenia. Jeden ze sposobów zdradziła mi podczas wakacji osoba pracująca w kawiarni. Był to rok gdy pszczół i os było bardzo dużo. Wyjście do miasta i zjedzenie loda na powietrzu było praktycznie niemożliwe. Wtedy w ten sposób właściciele ogródków kawiarnianych próbowali odstraszać osy i pszczoły. Faktycznie było ich mniej, a sam trik był bardzo prosty.
Do przekrojonej na pół cytryny wkładano dużą ilość goździków i takie aromatyczne odstraszacze ustawiano na stolikach. Pszczoły niezachęcone tym aromatem nie podlatywały. Oczywiście zdarzały się wyjątki, ale i tak było ich mniej. Jednak wtedy pszczół było naprawdę dużo, a przy ilościach, które można spotkać na naszych balkonach taki sposób powinien w zupełności wystarczyć.
Pszczoły i osy nie lubią również aromatów. Możemy zrobić aromatyczne talerzyki z watą nasączone tymi zapachami i postawić je w miejscach w ogrodzie gdzie spędzamy więcej czasu np. koło piaskownicy czy placu zabaw dzieci. Mogą znajdować się w pobliżu grilla albo na balkonie zawieszone w doniczkach. Dzięki temu będą stale odstraszać pszczoły.
Źródła: