Jakie rzeczy warto mieć w aucie?

Motoryzacja Data publikacji: 24 listopada 2015

Miniaturka-Facebook

Wszyscy doskonale wiemy, że każdy samochód trzeba odpowiednio przygotować do podróży. Przede wszystkim zadbać należy o stan techniczny naszego pojazdu. Jednak poza tym warto pamiętać o kilku rzeczach, które mogą okazać się przydatne, a czasem i niezbędne w podróży, czy to krótkiej, takiej jak dojazd do pracy, czy też przy okazji wakacyjnych wyjazdów. Tak więc, co warto mieć w samochodzie?

Zacznijmy od tego, co każdy samochód musi mieć na swoim wyposażeniu. Wymagania te zostały określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Zgodnie z nimi w każdym pojeździe powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Za ich brak policja może ukarać kierującego mandatem.

Prawo więc nie wymaga wiele. Skupmy się jednak na tym, jakie rzeczy poza tymi wymaganymi będą nam przydatne. Co warto mieć w swoim samochodzie?

Pierwszą z nich jest z pewnością apteczka. Warto ją mieć dla bezpieczeństwa własnego oraz innych kierowców. Apteczkę z podstawowym wyposażeniem możemy kupić na każdej stacji benzynowej. Warto ją jednak doposażyć o dodatkową zawartość, a także, w przypadku gdy cierpimy na jakieś dolegliwości dorzucić do niej leki. Apteczka powinna być wyposażona przede wszystkim w jednorazowe rękawiczki, maseczkę do sztucznego oddychania, jałowe gaziki i gazy różnej wielkości, bandaże, plastry, nożyczki ratownicze, koc termoizolacyjny, środki do dezynfekcji, opaski uciskowe i trójkątną chustę.

Apteczka samochodowa – nieobowiązkowa, ale bardzo przydatna

Warto w swoim samochodzie mieć także kamizelkę odblaskową. Może się ona przydać, gdy zdarzy się nam awaria. Polepszymy w ten sposób swoją widoczność, a co za tym idzie, także i bezpieczeństwo.

Pamiętajmy także o narzędziach. Warto zaopatrzyć się w latarkę, multitool, a także scyzoryk i rękawiczki, dzięki którym nie ubrudzimy się podczas napraw. Niektóre awarie są na tyle niewielkie, że możemy je wykonać własnoręcznie, bez potrzeby czekania na specjalistów. W przypadku problemów z akumulatorem warto także mieć pod ręką prostownik. Może on przydać się również w sytuacji, gdy podczas podróży spotkamy nieszczęśnika, któremu padł akumulator i w ten sposób będziemy w stanie mu pomóc.

W zapomnienie powoli odchodzą tradycyjne mapy. Obecnie bardzo często korzystamy z urządzeń GPS, które są bardzo wygodne i z pewnością ułatwiają podróżowanie. Z pewnością jednak wielu z was spotkało się z sytuacją, gdy system ten zawodził i nie spełniał w stu procentach swojego zadania. Warto więc mieć ze sobą starą, dobrą papierową mapę.

Szczególnie w porze letniej powinniśmy pamiętać także o okularach przeciwsłonecznych. Zsuwane daszki często są niewielką pomocą przy świecącym słońcu, a także mogą ograniczać widoczność. Warto więc mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nas przed ostrymi promieniami słonecznymi.

Pamiętając, że „przezorny zawsze ubezpieczony” warto zaopatrzyć się w wyżej wymienione rzeczy, aby uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą spotkać nas na drodze. Nawet jeśli nie zawsze mogą one przydać się bezpośrednio nam, będziemy mogli pomóc innym, którzy nie byli na to przygotowani.

źródło: radyspodlady.pl

Podobne artykuły